34. Söğütlü Festivali başladı

Söğütlü Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak ilçede düzenlenen 34. Söğütlü Festivali başladı.

Belediye önünde Atatürk büstüne çelenk koyulmasının ardından Kaymakam Esengül Korkmaz Çiçekli, Belediye Başkanı Hüseyin Genç ve AK Parti İlçe Teşkilatı Başkanı Adem Fidan, mehter takımı eşliğinde vatandaşlarla festival alanına kadar yürüdü.

Kaymakam Çiçekli burada yaptığı konuşmada, 34 yıldır yapılan etkinliğe halkın sahip çıkmasının büyük bir başarı olduğunu söyledi.

Festivallerin, ilçenin ve kültürlerin tanıtımına aracı olduğunu belirten Çiçekli, organizasyonda maddi ve manevi tüm emeği geçenlere teşekkür etti.

Söğütlü Belediye Başkanı Hüseyin Genç de festivalin her yıl giderek büyümeye devam ettiğini, bundan sonraki taleplere göre daha da büyüyeceğini kaydetti.

İlk gün düzenlenen etkinliklerde, "En iyi inek, düve, dana ve buzağı" yarışmalarında dereceye giren üreticilere çeşitli hediyeler verildi.

Kaymakam Çiçekli ile Belediye Başkanı Genç ve diğer protokol üyeleri daha sonra kurulan stantları gezdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın tüm gelişmelerini yakından takip ettiği festival bu yılda geçen yıl ki gibi dört gün sürecek.

Konuyla ilgili Söğütlü Belediyesi'nden yapılan açıklamada, "Festivalimizin öncelikli amacı gelişen teknolojiye uygun olarak daha verimli, daha stratejik bir tarımın yapılması adına sektörde yeniliklerin takip edilmesini sağlamaktır. Doğu Marmara'nın en kapsamlı Festivali olan, Söğütlü Festivali, Türkiye'nin de sayılı tarım fuarlarından olmak üzere hızla ilerliyor. Bu yıl yaklaşık 40.000 kişinin ziyaret edeceğini öngördüğümüz festivalimize, 70 farklı firma katılması planlanmaktadır. Her yıl firma çeşitliliğini arttırmaya özen gösterirken misafirlerimiz için sosyal aktiviteleri de arttırarak festivalimizi renkli hale getirmeye çalışıyoruz. Festivalimizde aynı zamanda Kültür, Sanat ve Spor etkinlikleri de yapılmaktadır. Geleneksel sanatlarımızdan olan ebru, kaligrafi, resim gibi faaliyetler vatandaşlarımızın beğenisine sunulacaktır. Kırkpınar'dan sonra ülkemizin en önemli er meydanlarından sayılan Söğütlü Er Meydanımızdaki yapılacak güreşlere bu yıl 30’u Başpehlivan olmak üzere 400 pehlivan katılacaktır. Çeşitli etkinliklerle renklendirdiğimiz festivalimizde ödüllü yemek yarışmaları, ödülü hayvan yarışmaları, atçılık, okçuluk gösterileri halka sunulacaktır. Bu yıl konseptimizi genişleterek Halk Oyunları Gecesi de planladık. Değişik yörelerin halk oyunu ekiplerinin gösterileri, festivalimize farklı bir hava katacağına eminiz. Festivalimizin önemli konukları olan çocuklarımız için oyun etkinlik grupları, maskotlar, sihirbazlık gösterileri, palyaçolar getirttirdik. Bizler, bu tür etkinlikleri aslında toplumumuz ve sosyal hayatımız için çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Festival boyunca bütün etkinliklerimiz ücretsiz olup tüm halkımızı misafir etmekten onur duyacağız" denildi.

34. Söğütlü Festivali programı:


13 Eylül 2018 Perşembe


14:00 Belediye hizmet binası önünde açılış töreni, mehteran takımı eşliğinde festival alanına hareket
14:30 Festival açılış konuşmaları
Hayvan Sergisi’nde  en iyi cins boğa, dana, inek, düve ve buzağının uzmanlarca değerlendirilmesi, ardından dereceye girenlere ödül töreni
15:00 Tarım aletleri fuar açılışı

14 Eylül 2018 Cuma

14:00 Ödüllü yemek yarışması
         El sanatları sergisi
15:00 Mehteran gösterisi
20:00 Mevlid-i şerif tilaveti

15 Eylül  2018 Cumartesi

13:00 Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği Yağlı Güreş Tarihi Fotoğraf Sergisi
14:00 Festival alanında üniversiteyi kazanan öğrencilerin ödül töreni
15:00 Futbol sahası at biniciliği gösterisi
16:00 Futbol sahasında okçuluk yarışması
17:00 Ödüllü bisiklet etkinliği – Belediye binası önü – Festival Alanı
19:00 Halk oyunları gösterisi (Bir Nefes Anadolu Grubu )
20:00 Festival Alanında “ Tarım Yenilikleri ve Alternatif Ürünler”  konulu sempozyum (Keşkek ikramlı)

16 Eylül 2018 Pazar

09:00 Yağlı Pehlivan Güreşleri açılış töreni
10:00 Güreş Müsabakalarının başlaması
17:00 2019 yılı güreş ağası seçimi
Başpehlivan güreşlerinin final müsabakası


5 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
da2ae11907897c1e1519993b4064953a@