Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'
Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'

3. El Projesi ile engeller kalkıyor

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı arasında imzalanan “Engelsiz Bilişim Projeleri İşbirliği Protokolü” kapsamında gerçekleştirilen “3. El Projesi” kapsamında, Akyazı Özel Eğitim Uygulama Merkezinde kayıtlı 5 öğrenciye Engelli Erişilebilirlik Cihazı ve Tablet törenle dağıtıldı.


Özel üretilmiş olan bilgisayar faresi ile klavye yerine kullanılabilecek gözlük şeklinde kafaya takılan ve engelli bireylerin tablet bilgisayarın tüm niteliklerini eksiksiz kullanmalarını sağlayacak “Engelli Erişilebilirlik Cihazı ve Tablet” bilgisayarlar; Sakarya İl Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu, Akyazı Belediye Başkanı Hasan Akcan, Akyazı İlçe Milli Eğitim Müdürü Recep Özdemir, Karapürçek İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Hakkı Doğramacı, İl Milli Eğitim Maarif Müfettişleri Başkanı Fuat Kara, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Necmi Sağıroğlu’nun katıldığı törenle, Akyazı Özel Eğitim Uygulama Merkezi öğrencilerinden Pınar Arslan, Kübra Becit, Pelin Zeynep Öner, Ayşegül Furuncu, Ömür Devran Canbakan´a verildi.

Akyazı Özel Eğitim Uygulama Merkezinde düzenlenen törende konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu, bu projede amacın eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak olduğunu belirterek “elini ve kolunu hiçbir şekilde kullanamayan engelli bireylerimizin teknolojiden yararlanması, bilgisayarı kullanması amacıyla üç bakanlığımızın organizasyonu çerçevesinde ilimize toplam 22 tane tablet bilgisayar intikal etti. Bugün Akyazı’da beş öğrencimizin tablet dağıtım törenini gerçekleştiriyoruz. Projemiz iki tablet ve bir aparattan oluşuyor, dağıtacağımız bilgisayar sistemi öğrencilerimiz elini kolunu kullanamadığı için ağız yardımıyla bir aparat vasıtasıyla bilgisayarı kullanabilecekler. Bilgisayarlarımızın yavrularımıza hayırlı olmasını ve verimli yerlerde kullanılmasını temenni ediyorum. Projenin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Bir teşekkürüm de Akyazı’daki eğitim faaliyetlerinde bize her zaman destek olan yanımızda olan eski bir eğitimci ağabeyimiz olan belediye başkanımıza olacak” dedi.

Programda son olarak tablet alan bir öğrenciye tabletin kullanılması uygulamalı olarak gösterildi.
8 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]