2 yıldır kapalı olan cami ibadete açılacak

2 yıldır ibadete kapalı olan ve kapısında ‘girmek yasaktır’ levhası asılan Hendek Merkez Büyük Camii’ne Bursa Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden incelemeye geldiler.

Restorasyon yapılacağı gerekçesi ile 2 yıldır ibadete kapalı olan Hendek Merkez Büyük Camii cemaati tepki göstermiş, bu tepkileri basına yansımıştı. Çıkan haberler üzerine Bursa Vakıflar Genel Müdürlüğü Bölge Sorumlusu Mustafa Emek, Hendek İlçesi’ne gelerek, caminin kapısındaki ‘girmek yasaktır’ levhasını kaldırtıp,  inceleme yaptı. Emek, cami kapısına o levhanın kendileri tarafından asılmadığını ileri sürerek, “ Cami kapısına bizim tarafımızdan böyle bir levha asılması söz konusu olamaz. Bunu kimin astığını bilmiyoruz. Ancak camimizin restorasyonunun en kısa zamanda tamamlayarak ibadete açacağımızı buradan duyurmak istiyorum” dedi.

NE OLMUŞTU?

Hendek Merkez Büyük Camii bundan 2 yıl kadar önce Bursa Vakıflar Müdürlüğü tarafından restorasyon yapılmak üzere kapısına “Girmek yasaktır” levhası asılarak ibadete kapatıldı. Geçtiğimiz Ramazan Bayramı öncesinde ibadete açılacağı söylenilen camii, Ramazan Bayramı’nın ardından Kurban Bayramını da geçirdi. Camide hiçbir hareket görmeyen cemaat, sonunda isyan etti.

YAZIYLA UYARMIŞLARDI     
                                                   
Camiye gözle görünür bir şey yapılmadığını ileri süren cemaat, “Camiyi kapatırlarken restorasyonun birkaç ay süreceğini söylemişlerdi. Aradan 2 yıl geçti, camimizin kapısında hala ‘Girmek yasaktır’ levhası  duruyor” diyerek, bakın nasıl bir yazı ile tepkilerini dile getirdiler;
“Vakıf milletin malıdır. Milletin malı olan cameye yasak levha asmak suçdur. Şeker Bayramından evvel camenin halıları serilmiş, soradan yasak levhası asılmış. Camemiz maksatlı olarak açılmıyor. Gazetelere verilmesi gerek. Bu yasak kaldırılmasa dava açılma yoluna gidilecekdir”
5 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
aa0e1374e6dc8f85182565ffab294813@