2. Üniversite Hendek'te mi Kurulacak?

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Hendek Yüksek Öğrenimi Destekleme Derneği'nin Olağan Kongresi Hendek Eğitim Fakültesi toplantı salonunda yapıldı.

Kongreye Zafer Konuk başkanlık ederken katip üyeliklerini de Ziya Atala ve Abdullah Oturak yaptı. Kongre, saygı duruşu ve İstiklal Marşı söylenmesi ile başlayarak gündemin diğer maddelerine geçildi. Dernek başkanı Nuri Şafak üyelere derneğin dünü ile bugününü anlatarak nerden nereye gelindiği hakkında üyeleri bilgilendirdi.
Pınarlı Köyü'ndeki Araziyi Uygun Gördük

Şafak; "Derneğimiz 24 Aralık 1994 yılında rahmetli Hendek Belediye Başkanı Zeki Cömert tarafından kurulmuştur. O tarihte yönetim kurulu başkanlığı bana tevdi edildi ve o günden bu güne dernek başkanlığını sürdürüyorum. İçinde bulunduğumuz 18 dönümlük Eğitim Fakültesi ve yüksek okulumuzun bulunduğu Tekel kompleksinin önce kiralanması ve daha sonra eğitim ve öğretimde kullanılmak üzere Sakarya Üniversitesi'ne devri yapılmıştır. Bu devirde Sayın Bakanımız Nevzat Ercan, Yılmaz Karakoyunlu ve Ahmet Haberal'a bize bu imkanı sağladıkları için çok teşekkür ediyoruz. Tekel binalarının devrinin sağlanmasından sonra Hendek halkı ve Hendek Belediyesi ve derneğimiz tarafından yapılmıştır. Daha sonra Sakarya Üniversitesi tarafından bölüm kurulabilmesi adına arazi tahsis etmemizi istediler. Bizde özel idare tarafından bize gösterilen üç köy arazisinden Pınarlı Köyü'ndeki araziyi uygun gördük ve bu yerde üniversitemize ücretsiz tahsis edildi. Pınarlı Köyü'nde 500 kişi kapasiteli bir yurt yapılmıştır" dedi.
İkinci Üniversite, Hendek'in Hakkı

Önlerinde çok büyük fırsatlar olduğunu ifade eden Dernek Başkanı Nuri Şafak, "Sakarya'da ikinci bir üniversite açılacak ise bu yer neden Hendek olmasın? Altyapısıyla, yurtlarıyla, yüksek okulu, fakültesi, kampüsü ve 100 dönüm hazır arazisi ile Sakarya'ya kurulması planlanan ikinci üniversite, Hendek'in hakkı. İkinci üniversiteye dernek ve Hendek halkı olarak talibiz" diye konuştu.

Şafak, "Zaten Hendek Belediye Başkanımız Ali İnci bunu daha önceden görerek 'Doğu Marmara Üniversitesi' olarak adını koymuştu. Kimse bu iş gerçekleşir mi diye düşünmesin bizim geçmişte yaptığımız mücadeleler bunun ispatıdır "diye konuştu.
Hendek'te Kurulmamasının Hiçbir Sebebi Yok

Hendek Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Vahdettin Sevinç de dernek üyelerine yaptığı açıklamada, "Temmuz 1992 yılında Sakarya Üniversitesi'nin kuruluş kanunu çıktı. Şimdiki Belediye Başkanımız Ali İnci en fazla olmak üzere üniversitemize çok büyük destek sağlamışlardır. Doğru yapmışlardır, görevlerini yapmışlardır. Bu nedenle kendilerini şükranla anıyoruz. 100 dönüm hazır arazimiz var. 6000 civarında öğrencimiz var. Belediye başkanımızın büyük destekleriyle üniversitemizin desteğini almakta bir problemimiz yok. Bunun arkası iyi takip edilebilirse bu üniversitenin Hendek'te kurulmamasının hiçbir sebebi yok. Gerek Sakarya Üniversitesi gerekse fakültemiz Türkiye standartlarında iyi bir yere geldi." dedi.

Ardından yapılan oy verme işleminde dernek başkanlığına Nuri Şafak seçildi. Yönetim Kurulu üyeleri ise şunlar: M.Zafer Konuk, F.Eymen Atabek, Azmi Eraslan, A.Cevher Bostancı, H.Oğuz Akay, Mesut Atabek, Ziya Atala ve Ali Özkoyuncu. Denetleme kurulu üyeleri: Ferhat Pehlivan, Levent Bülbül ve Abdullah.
13 yıl önce
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]