18 Ay Sonra İlk Kez Anne Sütü

Üst damağının bir kısmı doğuştan bulunmayan ve dili de kısa olduğu için 18 aydır anne sütünden mahrum kalan Barış bebeğin anne sütü hasreti, sona erdi.

Ekonomik imkansızlıklar yüzünden tedavi olamayan 18 aylık Barış, İstanbul İl Özel İdaresi Ağız ve Dış Hastalıkları Hastanesi'nda yapılan ameliyatla sağlığına kavuştu. Üst damağı bulunmadığı için doğduğundan beri gıdasını burnundan midesine konulan sondaya şırınga ile enjekte edilerek alan küçük Barış'ın damağındaki yarık, kendi dokusuyla başarılı bir operasyonla kapatıldı.

Adapazarı'nda dar gelirli Cafer (27) ve Gülsen Tepe'nin (26) iki çocuğundan biri olan Barış bebeğin beslenme sorunu yapılan tedavi ile son buldu. Barış bebeğin yürek burkan hikayesini gazetelerden takip eden Ağız - Çene ve Yüz Cerrahı Prof. Dr. Nedim Özer ve ekibinin girişimleri sonucunda yapılan ameliyatla, Barış'ın ağzındaki yarık, yine ağzından alınan dokularla kapatıldı. 1 hafta hastanede kaldıktan sonra taburcu edilen Barış, şimdi anne sütünü ve tüm gıdaları tadabiliyor.

Baba Cafer Tepe, tedavinin ardından oğlunun sağlığına kavuştuğunu söyledi. Kendi imkanlarıyla bu ameliyatı yaptırmalarının imkansız olduğunu vurgulayan Tepe, hastaneye ve ameliyatı gerçekleştiren doktora teşekkür etti. Barış'ın sağlığına kavuşmasıyla yeniden doğmuş gibi olduklarını anlatan Tepe, "Barış'ın hastalığı nedeniyle çok zor dönemler geçirmiştik. Maddi imkansızlıklar yüzünden tedavisini yaptıramamıştık. Oğlumun ameliyatını yapan doktora ve hastaneye ne kadar teşekkür etsek az. Oğlum şimdi annesini emebiliyor. Suyunu kendi içebiliyor. Normal şekilde yaşantısını sürdürüyor "dedi.

Prof. Dr. Nedim Özer ise, Barış'ın bundan sonra normal insanlar gibi yaşamını sürdüreceğini belirtti. Barış bebeğin ameliyat olması için kilo almasını ve 1 yaşına girmesini beklediklerini anlatan Özer, bu süre içinde Barış'ı özel bir beslenmeye tabi tuttuklarını ve özel biberonlarla beslenerek kilo almasını sağladıklarını kaydetti. Ameliyatla Barış'ın yarık damağını kendi dokusuyla doldurduklarını söyleyen Özer, şunları ifade etti: "Barış bebek kliniğimize başvurduğunda nazogastrik sonda ile beslenmekteydi ve iyi beslenemediği içinde oldukça zayıftı. Öncelikle geçici beslenme plağı yapılarak Barış'ın operasyon için gerekli kiloya ulaşması sağlandı. Daha sonrada kliniğimizde yapılan operasyonla da damak yarığı bütünüyle kapatıldı. Yaklaşık bir haftalık hastane bakımından sonra barış taburcu edildi. Damak yarığı ve küçük dili onarılan barış bebek artık hiçbir aparata ihtiyaç duymandan diğer bebekler gibi normal gıdasını alabilecek."

16 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]