160 Km Hıza Ulaşan Yerli Trende Testler Tamamlanmak Üzere

Bakan Karaismailoğlu açıkladı! 160 KM hıza ulaşan yerli trende testler tamamlanmak üzere.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Adapazarı fabrikasında saatte 160 km hıza ulaşabilen yerli hızlı elektrikli trende 10 bin km test yapıldığını söyleyerek sertifikasyon çalışmalarının devam ettiği söyledi.
 

"Yerli Elektrikli Trene TOGG Gibi Bir İsim Bulacağız"

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 'Adapazarı fabrikasında 160 km hıza ulaşabilen hızlı elektrikli tren ürettik, testleri devam ediyor. 10 bin km test yaptı TÜRESAŞ'ta, sertifikasyon süreci devam ediyor. Bu yıl içinde yolcu taşımaya başlayacağız. Milli Elektrikli Hızlı Trenin adını da TOGG gibi bir isim vereceğiz' dedi.

Raylı sistem araçları ile kritik bileşenlerinin yerli imkanlarla üretilmesine yönelik çalışmalara hız verilirken bu kapsamda sertifikasyon süreci devam eden milli elektrikli trenin gelecek yıl raylarda olması hedefleniyor.
 

"20 Yıl Önce 40 Km Olan Ortalama Hız 80 Km'ye Çıktı"

Karaismailoğlu Türkiye'deki raylı ulaşımın kat ettiği yola dair önemli bilgiler verdi. Bundan 20 yıl önce yollarda ortalama hızın 40 km iken, bütün Türkiye'de 80 kilometreye çıktığını belirten Karaismailoğlu,  "Bu artışa rağmen trafik kaza oranı da yüzde 80 azaldı. Bu durum özellikle bölünmüş yollar sayesinde oldu. Hatırlayın, Bolu Dağı Tüneli 17 senede bitmemişti, konfor ve tasarrufundan faydalanamadı. Boğaz Köprüsü ilk yapıldığında Türkiye'nin yatırım bütçesinin tamamı o projeye harcandı, Anadolu projeleri geri kalmıştı. O dönemde bu finans modeli olsaydı, yatırım bütçesi Anadolu'ya harcanabilirdi." ifadelerine yer verdi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, TCDD'de işletmeyle ilgili yeni bir modele ihtiyaç duyulduğunun da altını çizdi. Bakan Karaismailoğlu, yük tarafında TCDD'nin üç özel şirketle çalıştığının bilgisini vererek, demiryollarının bu şirketlere vagon, lokomotif kiraya verebildiğini söyledi.

 

TCDD Vagon ve Lokomotif Kiraya Veriyor

Karaismailoğlu serbestleşme konusunda hangi noktada olunduğu sorusunu ise şu şekilde cevapladı:

"Serbestleşme var, isteyen trenini getirip taşıma yapabilir ama biz yolcu taşımacılığına ciddi sübvansiyon veriyoruz. Maliyet bu bilet ücretleriyle karşılanamıyor, o yüzden özel sektör geri duruyor. Bizim demiryolu yatırımları sürerken, sektördeki araç ve ekipmanlar konusunda da güzel ilerlemeler var. Bizim aşağı yukarı, bir taraftan 2053'e kadar 13 bin 50 km demiryolu ağını 28 bin km'ye çıkarma hedefimiz var. Bir taraftan da 38 milyon ton olan yük taşıma miktarını 400 milyon tona çıkaracağız. Şu anda lojistikte demiryolunun yüzde 5 olan payını yüzde 22'ye çıkarmayı hedefliyoruz. Avrupa'da bu oran yüzde 20 seviyesinde. Yolcu sayısını da 19.5 milyondan 270 milyona çıkararak, toplam içindeki payını yüzde 1'den yüzde 7'ye çıkmayı öngörüyoruz.

Yük tarafından özel sektörde 3 şirket çalışıyor. Hatta TCDD onlara vagon, lokomotif kiraya verebiliyor.

Bir dönem TCDD'nin taşıma kısmı ayrılmaya çalışıldı ama sonuç alınamadı. Altında çeşitli şirketlerin olacağı holdingleşme modeli planlandı. Biz şimdi benzer bir model üzerinde çalışıyoruz. Bunların verimliliğini artırmamız lazım.

Ayrıca, dorse, TIR taşıyan vagonlarımız var. Avrupa taşımalarında bunu kullanmak zorundayız, artık kapılar tıkandı zaten."

 

"Yavuz Sultan Selim 2027'de Devletin Olacak"

Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün 2027'de tamamen devlete ait olacağını hatırlatan Karaismailoğlu konuyla ilgili "Avrasya Tüneli çok iyi gidiyor, bazı günler 60 bine çıkıyor. Garanti 68 bindi. 55 bin 60 bin arası devam ediyor. Önümüzdeki yıl 68 bini geçeceğimizi düşünüyoruz. Geçen sene 500 milyon lira katkı verdik, biz yapsaydık 1 milyar 250 milyon dolar cebimizden harcayacaktık ve her yıl 600 milyon lirayı cebimizden harcayacaktık. Havalandırma, elektrik vs. bir sürü masraf yapılıyor. 2027’de Yavuz Sultan Selim köprüsü devletin olacak. İşletme süresi bitiyor. Oradan gelecek para doğrudan gelir akışı olarak devam edecek" dedi.

 

 

7 ay önce
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]
Yorum ekle