16 km'lik çelik isale hattı, yarın açılıyor

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, şehrin içme suyu geleceğini güvence altına alan çelik isale hattı projesinde yapım çalışmalarının tamamlandığını söyledi.

Sapanca Gölü'nden şehre su ulaştıran daha önceki 3 isale hattının, eski hat olması ve ayrıca güzergahtaki sıkıntı sebebiyle zaman zaman kesintilere sebep olduğunu hatırlatan Toçoğlu, "Esentepe üzerinden geçirilen hatlarda, özellikle yağışlı havalarda patlaklar meydana geliyordu. Şehirde isale hattı kaynaklı su kesintileri yaşanıyordu. Bu sorunun çözümü için çelik isale hattını projelendirdik. Uzun ve zorlu aşamaların ardından şehrimize ilk çelik isale hattını kazandırdık." dedi.

Tünel kazılıp hat döşendi

Projenin diğer 3 isale hattından farklı bir güzergahta hayata geçtiği bilgisini veren Toçoğlu, Sapanca Göl Tesisleri ile Hızırilyas Su Yönetim Merkezi arasındaki bölgede büyük bir azimle çalıştıklarını hatırlattı. Kar ve yağmur altında, gece gündüz demeden dağı deldiklerini ifade eden Toçoğlu, "Şehrin ilk çelik isale hattı için 460 metre tünel kazdık. Çelik İsale Hattı'nı Esentepe'nin altından geçirdik. Ve sonunda şehrimize su ulaştıracak, deprem ve olası afetlere dayanıklı 16 kilometrelik çelik hattı inşa ettik. 5 Ekim Pazartesi günü (yarın) açılış programı düzenliyoruz. İnşallah yeni yatırımımız sayesinde şehir genelinde isale kaynaklı su kesintisi yaşanmayacak. Hemşehrilerimizin çeşmelerine uzun yıllar birinci sınıf, kaliteli ve sağlıklı içme suyu ulaştırmaya devam edeceğiz. Bu yönde de yine en önemli yatırımlarımızdan olan Akçay Barajı yapım çalışmamız da sürüyor. Her fırsatta ifade ediyoruz, biz Sakarya'nın geleceğini inşa ediyoruz. İnşallah hayata geçirdiğimiz ve planladığımız yeni yatırımlarımızla Sakarya geleceğe güvenle bakmayı sürdürecek." diye konuştu.
8 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
2931bf00e0faffcd0e0c53495a92955d@