127. Başörtüsü Eylemi!

SBP'nin 127. Başörtüsü Eyleminde; başörtüsünün üniversitelerde özgür hale gelmesi sonrası yaşananlara ve bu süreçte özellikle medyanın tutumuna ilişkin değerlendirmelerin yanında, Filistin meselesi ve Siyonist İsrail ile yapılan anlaşmalardan duyulan rahatsızlık dile getirildi.

Sakarya Başörtüsü Platformu 127. basın açıklamasını gerçekleştirdi. Açıklama Özgür-Der Geyve Temsilcisi Mustafa ÖZER tarafından okundu. Anaysa değişikliği sonrasında medyanın bu mutabakatı kaos olarak tanımlamasının, toplumun bölüneceği söylemlerinin aslında İslam’a ve Müslümanlara bakışlarını yansıttığını belirten ÖZER; “Ne yaparlarsa yapsınlar Müslüman halkın dinlerine ve başörtülerine olan bağlılığına hiçbir zarar veremeyecekleri ortada. Kinleri ve nefretleri ancak ve ancak kendilerine zarar verecek.”dedi.

Siyasi iktidarın yaşananlar karşısındaki tavrını “karşıtına sığınma psikolojisinin yansıması” olarak tanımlayan ÖZER, Başbakanlar asılmış, köyler yakılmış, darbeli demokrasisi ile meşhur bir ülkede politika yapmanın zorluğuna rağmen Başbakanın; “biz bu yola beyaz çarşaflarla çıktık” şeklindeki ifadesinden anlaşılan şeyi de unutmaması gerektiğini dile getirdi.

ÖZER, Filistin’de yaşananlara rağmen Siyonsit İsrail ile anlaşmalar yapılıyor olmasının kabul edilemez olduğunu, bu anlaşmaların derhal iptal edilmesi gerektiğini, “Bizler Sakarya Başörtüsü Platformu olarak Filistin’li kardeşlerimize yapılan bir ihanet olarak görüyoruz.” cümlesi ile ifade etti. Direnişin ilkeli, onurlu ve karşıtına sığınmadan sürdürüleceği, özgürlük hak ve taleplerinin ancak bu şekilde kazanılacağı vurgulanan açıklama şu ifadelerle sona erdi: “Yaşasın Başörtüsüne şartsız-sınırsız özgürlük. Yaşasın Filistin’e, Kudüs’e özgürlük. Yaşasın Küresel İntifada. Yaşasın Başörtüsü Direnişi.”

Başörtüsü eylemi boyunca “Başörtüsü Kimliğimiz, Vazgeçmeyiz”, “Yasak Sürüyor; (D)uyuyor musunuz?”, “Yasak Biter, Direniş Bitmez” yazılı dövizler ve “Zulme Karşı Direniş, Herkes İçin Adalet”, “Tevhid – Adalet – Özgürlük” yazılı pankartlar taşıyan platform mensupları eylem boyunca “Yasakçılar Halka Hesap Verecek” ve “Katil İsrail, Filistin’den Defol” sloganları atıldı.

16 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]