100. yılda Çanakkale ruhu konferansı...

karacabey-bandırma-biga-lapsek…
7 yıl önce

Tarhçi-Yazar Vehbi Vakkasoğlu Sakarya Büyükşehir Belediyesi ve Taraklı Belediyesi tarafından  Çanakkale Zaferi\'nin 100. yılı nedeniyle düzenlenen konferansta, \'\'Çanakkale\'yi zafere taşıyan ruh, günümüzdeki birçok sorunun da çözümüdür\'\' dedi.

Çanakkale\'de cereyan eden savaşların, düşman birliklerinin hesaplarında olmadığını ifade eden Vakkasoğlu, "Aslında Çanakkale\'de yaşananların gerçek adı, İstanbul Savaşları idi. İstanbul\'a kadar hiçbir zorluk yaşamadan ilerleyeceklerinden o kadar emindiler ki, \'orada bulamayız\' düşüncesiyle bir gemiyi zafer kutlamalarında içecekleri şarap çeşitleriyle doldurmuşlardı\'\' diye konuştu.

Çanakkale Savaşları\'nıda birçok açıdan ilklerin yaşandığını vurgulayan Vakkasoğlu, kara, hava ve deniz birliklerinin ortak katıldığı, mola verilen savaş ilk savaşın Çanakkale\'de yaşandığını anlattı.

Konferansa katılan Taraklı Belediye Başkanı Tacettin Özkaraman Vakkasoğlu’na Taraklı tablosu hediye ederek  "Biz hiçbir zaman tarihteki acılarından kin ve husumet devşiren bir millet olmadık. Yaşadığımız acıları, nesillere muhabbet ve sevgi olarak aktarmayı başardık ama bugün dünyada ve Kanada\'da bazı diasporalar, tarihten düşmanlık devşirip, toplumuz aleyhine faaliyetler yürütüyor. Bizler, Çanakkale ruhunu yaşatma adına, o kinle beslenen ruhlara da bu güzelliği ulaştırmalıyız\'\' dedi.

Taraklı Belediye Düğün Salonunda gerçekleşen konferansa Taraklı Belediye Başkanı Tacettin Özkaraman, Sakarya Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntaoğlu,Müdür Yardımcıları Alaattin Dişli, Şükrü Yıldız,İlçe Milli Eğitim Müdürü Yakup Çakmak, İlçe Müftüsü Fahrettin Kaya ve vatandaşlar katıldı.

Konferansın ardından Vehbi Vakkasoğlu, kitaplarını imzaladı.