Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'
Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'

“SEKAY’la çöpten enerji üretilecek”

Şehrin en büyük çevre yatırımı olan SEKAY’da devam eden çalışmaları inceleyen Başkan Toçoğlu, “Toplama ayrıştırma tesisimizin yüzde 50’si tamamlandı. Ön ayrıştırma için kullanılacak yapıda da çalışmalarımızı başlattık. Gazdan enerji üretimi için döşenecek 14 kilometrelik boru hattının ise 9 kilometresini geride bıraktık. İnşallah projemizle çöpten, evsel atıklardan enerji üretecek, organik gübre elde edeceğiz” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, şehrin en büyük çevre yatırımı olma özelliği taşıyan Entegre Katı Atık Yönetimi Projesi’nde devam eden çalışmaları yerinde inceledi. Çalışmalarla ilgili görevlilerden bilgiler alan ve kolaylıklar dileyen Başkan Toçoğlu’na Genel Sekreter Yardımcısı Ayhan Kardan ile Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Recep Karamehmetoğlu eşlik etti. Toçoğlu, projenin içerisinde yer alacak yapılarda inşa işlemlerinin hızla sürdürüldüğünü belirtti.

20 hektarlık alan

20 hektarlık alan üzerinde devam eden çalışmalarda gelinen son durumu aktaran Başkan Toçoğlu, “Projemiz içerisinde yer alacak binalarda çalışmalarımız hızla sürdürülüyor. Toplama ayrıştırma tesisimizin yüzde 50’si tamamlandı. Ön ayrıştırma için kullanılacak yapıda da çalışmalarımızı başlattık. Gazdan enerk, üretimi için döşenecek 14 kilometrelik boru hattının ise 9 kilometresini tamamladık. İnşallah şehrimiz geleceği için büyük bir önem taşıyan çalışmamızı hızla tamamlayacağız” dedi.

Değerlendirilmeyen atık kalmayacak

100 milyonluk dev yatırım ile Sakarya’da değerlendirilmeyen atık kalmayacağını belirten Başkan Zeki Toçoğlu, “Projemizle şehrimizde oluşan atıkları değerlendirerek; yenilenebilir enerji üreteceğiz. Evsel atıklardan, çöpten şehrimize yeni enerji kaynağı oluşturacağız. Organik gübre elde edeceğiz. Ayrıca karbon emisyonunu azaltacağız. Projemiz dahilinde biri Kuzeyde; biri Güneyde; biri de şehrimizin Doğusunda olmak üzere üç adet Aktarma İstasyonu kuruyoruz. Atıkların iletimini bu istasyonlar vasıtasıyla sağlayacağız. Hayırlı olsun” dedi.

Çevre en büyük hassasiyetimiz

Başkan Toçoğlu, “Çevreye karşı ahlaki bir sorumluluğumuz olduğunu biliyor, adımlarımızı bu doğrultuda atıyoruz. Büyükşehir Belediyesi olarak çevre konusunda büyük hassasiyet gösteriyor, tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz. Karadeniz’e, Sakarya Nehri’ne, Sapanca Gölü’ne atık karışımını önledik. Kanalizasyon hatları, atıksu arıtma tesisleri inşa ettik. Yeşil alanları arttırdık. Hamdolsun doğal güzelliklerimizin korunması, ekolojik denge, çevre duyarlılığına bütüncül bir yaklaşımla ele alarak bu alandaki farklılığımızı gösterdik” dedi.
5 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]