Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'
Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'

“Doğumun 130. yılında Yahya Kemal Beyatlı”

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Aralık Kültür Sanat Etkinlikleri ‘Doğumun 130. Yılında Yahya Kemal Beyatlı’ konulu konferans ile devam etti.

Adapazarı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen programa konuşmacı olarak katılan Gazeteci Yazar Beşir Ayvazoğlu, Yahya Kemal’in Türk Edebiyatındaki önemi ve şiir hayatını Sakaryalı kültür sanat dostları ile paylaştı. Eve Dönen Adam yıllarımda Yahya Kemal’in şiirlerini okuyarak Türk kültürü ile yüz yüze geldim. Çocukluk yıllarımda büyüklerimizin okuduğu hikâyelerle geçmişimi yaşıyordum. Fakat Yahya Kemal’i okuyunca İstanbul’u görmeden İstanbul’a aşık oldum. Yahya Kemal’e olan vefa borcumu bir kitap yazarak ödemeye çalıştım. Kitabıma da ‘Eve Dönen Adam’ ismini verdim. Yazdığım bu kitap bana Yahya Kemal’in edebiyatı üzerine konuşma yetkisi verdi” ifadelerini kullandı.

Yahya Kemal’in tarihte önemli bir yere sahip olduğunun da altını çizen Ayvazoğlu, ”Tarihimizin silinip atılmaya çalışıldığı yıllarda İtri’den, İstanbul’dan Türk İslam Kültüründen bahsetmiştir. Klasik şiirlerimizin temel özelliklerine bağlı kalarak, kendine özgü bir şair olmuştur. Sanatta ve edebiyatta milli değerlere bağlı kalmıştır. Şiirlerinde görülen ritim öğesini de daima diri tutmuştur. Kurduğu bu ritimde anlatmak istediği düşünce ya da hisleri yavaş yavaş dizelerine yaymaya başlamıştır” diye konuştu.
8 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
Yorum ekle