Sahalin İnşaat
Haritadan Firma Ara
  Hüsamettin YILMAZ  
 
 
  Fikir Köşesi
  Tüm Yazılar
  Tüm Yazarlar
  Yazarın Tüm Yazıları
  Tüm Şiirler
  Yazarın Özgeçmişi
 
 
  Dolmuş hallerimiz
  Dolmuş muhabbetleri bitirimdir. Yolculuklar ise unutulmaz hatıralara sahne olacak kadar re...
  Yazının Devamı »
 
  Büyükşehir Belediye Başkanlığı...
  Sakarya'nın büyükşehir Belediye Başkanlığı Adaylığı için, eski bakanlar, milletvekilleri v...
  Yazının Devamı »
 
  Zenginsek Biz Niye Bilmiyoruz?
  Sakarya’da kişi başına düşen gelirin 16 bin 523 TL olduğunu açıklamış hazret. Bu açıklamay...
  Yazının Devamı »
 
  Musa Ağzıyla Firavun İşleri Ya...
  Akıl akıldan üstündür demiş atalarımız. Araplar ise “İki akıl bir akıldan hayırlıdır.” dem...
  Yazının Devamı »
 
 
 
 
izlenme: 15553 
|
Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Son yıllarda sağlık alanında yapılan reformlar ve sosyal güvenlikteki devrim çapındaki düzenlemeler ile sektörde ciddi bir iyileşme ve rekabet yaşanmaya başladı. Bu da tabii olarak sağlık hizmetlerinde kaliteyi artırdığı gibi kaliteli hizmetin tabana yayılmasına vesile oldu. Eskiden özel hastanelere gitmek ciddi bir statü belirtisi sayılırken bugün cüzi katkı payları ile özel hastanelerden hizmet alabilmek pekâlâ mümkün.

Sağlık alanında özel teşebbüsün yatırımları artarken gözden kaçmaması gereken önemli bir hususta sağlık bakanlığı bünyesindeki sağlık kurumlarındaki iyileşme ve yatırımlar.

Özellikle ilimizde Hızırtepe’de bulunan sigorta hastanesinin yeni yerleşim bölgesi Karaman'da inşa edilen Yenikent Devlet Hastanesi olarak güzel bir yapıya kavuşması bu atılımların ilk adımı oldu.

Bunun yanında Devlet Hastanesi'nin Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne dönüşümü ve Korucuk Kampüsü'nün yapılışı Sakarya adına sağlıkta çok önemli bir gelişmeyi göstermekte. Ancak üzülerek belirtmek gerekiyor ki sağlıkta yaşanan bu güzellikler yerel basın yayın kuruluşlarında yeterli ilgi ve haber değerini bulamıyor.

 

Toplantı, resepsiyon ve masa başı haberlerinden vakit bulamayan habercilerimiz Sakarya’da yaşanan güzellikleri kamuoyuna aktarmada yetersiz kalıyorlar. Öyle ki ilimizde Korucuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden haberi olmayan vatandaşlarımız var. Oysa İzmit’e, İstanbul’a gitmeye hiç de gerek olmayacak teknik donanıma ve kadroya sahip bulunan EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTAHANESİ bu bölgede tercih edilen ve ilk akla gelen hastane olmaya aday. Şu günlerde Korucuk Kampüsü'nün tıp fakültesi bünyesine geçme çalışmaları devam etmekte olan hastane hakkında genel bir bilgi sahibi olmak için hastane başhekimimizden aktaracağımız bilgileri birlikte takip edelim.

BAŞHEKİM DR.MUZAFFER YILMAZ: 

1951 yılında kurulan hastanemiz şehrimizin ilk hastanesi olma özelliğine sahip. Zaman içerisinde yeni bölüm ve birimlerle takviye edilip büyüyerek gelişen hastanemiz, 2006 yılı Kasım ayında Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak 3. basamak sağlık hizmeti vermekle yetkilendirilmiştir. Bilindiği üzere 3.basamak sağlık hizmetlerinde eğitim ve araştırma faaliyetleri sağlık hizmeti ile birlikte yürütülmektedir. İleri tetkik ve tedavi hizmetleri 3. basamak hastaneler tarafından gerçekleştirilmesi yönüyle hayati ehemmiyeti haizdir. Eğitim hastanelerinde klinik şefleri kliniğin teşhis tedavi hizmetleri ile asistan eğitiminden sorumludurlar.

 

2006 Kasım ayında Sakarya Devlet Hastanesine Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi adı verilerek Eğitim yetkisi verildiği Sağlık Bakanlığı tarafından tebliğ edilmiştir. 2007 Ocak ayından itibaren hızla tıbbi ve teknik alt yapı, donanım, ameliyathane, yoğun bakım ve diğer üniteleri hazırlamak için çalışmalara başladık. Bu zorlu süreçte tabiî ki başta her konumdaki idareci, doktor, hemşire ve diğer hastane personelimizin ve bu arada Valiliğimizin, İl Özel İdaresinin, Büyükşehir ve Merkez Belediyesinin de çok büyük katkı ve destekleri olmuştur.

Korucuk hastanemiz 36 bin metrekare kapalı alandan oluşan, ormanlık alan içerisinde büyük bir hastanedir. Modern ve yeni binası, hastaneye göre yapılan mimari ve tasarımı, iç mekânların geniş ve ferah olması, yeşil ortamda ve ayrıca ulaşımı son derece kolay bulunan hastanemiz doğu Marmara ile batı Karadeniz bölgesi'nin göz kamaştırıcı bir sağlık kurumudur.

Sayın valimiz Hüseyin ATAK ve Bakanlığımız Saha Koordinatörü Dr. Güven BEKTEMUR’ un ve sağlık müdürümüzün de katılımıyla 2 Temmuz günü hasta kabulüne başlayıp poliklinik hizmeti vermeye başladık. 2007 Eylül ayında da ameliyathane ve yoğun bakım ünitelerini hizmete açtık. Hastanemizde şu anda günde yaklaşık olarak 1000–1100 kadar hasta polikliniklerimizde bakılmaktadır.

Korucuk'taki ameliyathanelerimizde günde yaklaşık 25 ameliyat yapılmaktadır. Merkezde dört Korucuk'ta ise dördü aktif sekiz ameliyathanemiz bulunmaktadır. Korucuk'taki hastanemiz 250, merkezdeki hastanemiz de 200 olmak üzere toplam 450 hasta yatağı ile hizmet vermekteyiz.

Eğitim ve araştırma hastanemiz Sağlık Bakanlığımızın görüşleri ve tavsiyeleri istikametinde hasta memnuniyetini ön planda tutan bir anlayış ile işletilmekte ve Sağlıkta dönüşüm programı çerçevesinde kaliteli hizmet anlayışını ana hedef olarak belirlemiştir.

Bu çerçevede hasta hakları birimleri oluşturulmuş hekim seçme uygulaması başlamış, 2007 Ekim ayında randevu sistemine geçilmiştir. Hastanemiz genelinde tam otomasyon bilgi işlem sistemi uygulanmaktadır.

Ayrıca hasta odalarımızda koğuş sistemi geride bırakılmış Bakanlığımızın öngördüğü 1, 2 ve 3 yataklı oda standardı uygulanmaktadır.

Hastanemize müracaat eden hastalarımızın her türlü verileri sistemimizde kayıt altına alınarak ileriki süreçte hastanın tekrar müracaatı halinde bu veriler teşhis ve tedavide kullanılmak üzere hastanın hekimi tarafından sistemimizden ulaşılabilmektedir.

Randevu sistemine geçtikten sonra veznelerimizde sabah saatlerinde kargaşa ve yoğunluk yaşanmıyor. Bu sistem sayesinde randevu alan hastalarımız randevu saatinde direk olarak randevu aldıkları polikliniğin önüne gelerek muayeneye girebilmektedir. Ayrıca vezneye uğramasına da gerek yoktur. Randevu sistemi ile günde yaklaşık olarak 1700–1800 kadar hastamız müracaat etmekte ve kalan diğer kapasitemizi de veznelere direk gelen hastalarla doldurmaktayız.

Bir yeniliğimizde tahlil sonuçlarını aynı gün web sayfamızdan bizzat hasta tarafından alınabilmektedir.

Merkez ve Korucuk Kampüsü'nde poliklinik hizmetleri vermekteyiz. Acil hizmetleri ise şu aşamada merkez binalarımızda yapılıyor. Zira ana yoğun bakım ünitemiz ordadır. Şehrimizin ağırlıklı nüfusu da merkezdedir. Aynı anda aynı ekiple iki ayrı noktada acil hizmeti vermemiz en azından şu anda mümkün değildir. Bunun yanında Korucuk bölgesi'ne çok yakın olarak acil hizmeti veren Yenikent Hastanesi bulunduğundan şimdilik biz Acil servis hizmetini Korucuk kampüsünde değil merkezdeki kampüsümüzde veriyoruz.

Hastanemiz yalnız şehrimizin değil aynı zamanda civar şehirlerin de en iddialı en iyi hizmet veren hastanesi olma yolunda süratle ilerlemektedir.

Bu bağlamda Eğitim ve Araştırma hastanesi olduktan sonra gastroenteroloji, endokrin ve metabolizma hastalıkları, nefroloji ve nükleer tıp gibi bir takım branşlar şu anda hastanemizde hizmet vermeye başlamış durumdadır.Gastroenteroloji servisinde çok iyi hizmet veren bir Endoskopi ünitesini de hizmete açmış durumdayız.

Ayrıca Nefroloji Servisimiz Nisan ayında açılarak hizmete girmiştir. Bu servis şehrimizde böbrek hastalıklarına hizmet veren tek servistir. Diyaliz hastalarına hizmet veren Periton Diyalizi ünitesi de hastanemizin ve şehrimizin ilk ünitesidir. Ayrıca mevcut diyaliz ünitemizin de iyileştirme çalışmaları devam etmektedir. Diyaliz hastalarımıza servis hizmeti de sunmaya başladık.

Yukarıdaki genel bilgileri aldığımız Eğitim ve Araştırma Hastanesini Başhekimi Dr. Muzaffer YILMAZ ayrıca ilk defa duyduğumuz gurur verici bilgileri de bizlerle paylaştı. Örneğin; 21 yataklı Psikiyatri servisi Sakarya’da ilk ve tek olup burada tıbbi tedavi yanında uğraşı tedavilerinin ve müzik tedavisinin de uygulandığını belirtti.

Öte yandan; eğitim ve araştırma hastanesinde Endoskopik cerrahi alanında laparoskopik kese ameliyatları, sistoskopi ve üreterorenoskopi yardımı ile böbrek ve idrar yolu ameliyatları ayrıca mikroskopik bel ve boyun fıtığı ameliyatları yapılabildiğini, göz hastalıklarında teşhis ve tedavi noktasında en ileri teknolojik cihazlarla donatılmış ünitenin hizmet verdiğini ve göz hastalıklarında fako ile katarakt ameliyatı, şaşılık ve her türlü göz ameliyatlarının yapabildiğini ve göz hastalıklarında görme alanı, argon, yağ lazer, göz anjiyosu ve ihtiyaç duyulan bütün göz cihazlarının ünite bünyesinde mevcut olduğunu öğreniyoruz.

Yine göğüs hastalıklarında endoskopik yolla teşhis ve tedavi hizmetlerini yapabildiğini ve Fiberoptik bronkoskopi ünitesinin hastane bünyesinde açılmış olduğu bilgisini de ilave ediyor, hastanenin çalışkan ve sevilen Başhekimi.

Başhekim ayrıca hizmet satın alma yoluyla bir görüntüleme merkezi hizmete açtıklarını bu merkezde Tomografi, MR hizmetleri, Nükleer Tıp görüntüleme ünitesinde ise sintigrafi hizmetlerinin başladığını ancak bunun kamuoyunda yeterince bilinemediğinden yakınıyor.

İsterseniz başhekimin ifadeleri ile biraz daha Sakarya Eğitim ve Araştırma hastanesini tanımaya devam edelim:

Şehrimizdeki diğer hastanelerimizle laboratuar ve görüntüleme hizmetlerinde hizmet sözleşmemiz mevcuttur. Başka hastanelere müracaat eden hastalarımız bu ünitelerimizden istifade edebilirler. Böylece şehrimiz civar bölgelerden gelen hastalara da sağlık hizmeti verir duruma gelmiştir ve öyle inanıyorum ki şehrimiz sağlık alanında bölgemizin bir cazibe alanı haline gelecektir.

Kısaca şu bilgileri de hastane hakkında verebiliriz; Hastanede 69 uzman doktor, 25 pratisyen doktor 217 hemşire hizmet vermektedir. Ayrıca laboratuarlar, röntgen ve görüntüleme ünitelerinde, ameliyathanelerde 80 ila 100 civarında teknisyen mevcuttur.

Yemek, ulaşım, güvenlik, teknik birim, bilgi işlem ve temizlik işlemleri hizmet alma yolu ile sağlanmaktadır. Bu hizmetler ihale yolu ile satın alınmakta olup kaliteli ve hizmeti çağdaş ve en verimli şekilde sağlık bakanlığı standartlarına uygun şekilde tercihte titizlik gösterilmektedir.

Her alanda teknolojik yatırım ve altyapıya azami önem gösteriyoruz. Sağlık gibi bir sektörde en ileri teknolojiyi kullanmak son derece önemlidir. Şu anda merkez ve korucuk kampusümüz arasında bilgi işlem sistemi üzerinden veri iletişimi sistemini kurmuş bulunuyoruz. Ayrıca Korucuk Kampüsümüzde kan alma üniteleri ile laboratuarlarımız arasında pnömatik sistem çalışmaktadır. Bugüne kadar da teknolojik bütün yenilikleri takip etmiş durumdayız, gerek endoskopik tanı tetkik metotları, gerek MR, tomografi, sintigrafi üniteleri, gerek ameliyathane ve yoğun bakımdaki monitörlerden ve diğer cihazlara kadar bütün ünitelerimizde ölçümüz kalite ve teknolojiyi yakalamak ve daha ileri seviyede tanı, tetkik ve tedavi hizmetini uygulamaktadır. Dolayısı ile hastanemiz teknolojik anlamda şehrimizin ve bölgemizin en ileri hastanelerinden biri olmaya adaydır

ÖNEMLİ NOT:

Randevu sistemi hastanenin www.sakaryaeah.saglik.gov.tr web adresinden, 444 54 00 nolu telefondan, çağrı masasından (0264 275 11 22 – 275 62 62) veya kısa mesaj (2919 sms-Turkcell) ve hastanenin danışma büroları yanındaki kiosk cihazları yardımı ile çalışmaktadır.


BAŞHEKİMİ TANIYALIM:

Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Dr. Muzaffer YILMAZ       

1963 Sakarya Karasu doğumlu olan başhekim İlkokulu Şeker ilkokulu'nda, ortaokulu ve liseyi Adapazarı Lisesi'nde bitirmiş, daha sonra 2 yıl Sakarya Üniversitesi'nde Makine Mühendisliği bölümünde okuyan başhekim mühendislik tahsilini yarıda bırakarak Tıp Fakültesine girer. 1988 yılında Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni bitirdikten sonra Mardin-Sultanköy sağlık ocağında ve daha sonra Nusaybin Devlet Hastanesi'nde görev yapar. Askerliğini Tabip Asteğmen olarak Elazığ'da tamamladıktan sonra bir yıl süreyle Bursa Karacabey Devlet Hastanesi'nde çalışır ve 1993 yılında İstanbul Siyami Ersek Hastanesi'nde Göğüs Cerrahisi ihtisasına başlar. 1998 yılında bu hastanede ihtisasını tamamladıktan sonra uzman doktor olarak Sakarya Devlet Hastanesi'nde çalışmaya başlayan başhekim 1998 yılından beri Göğüs Cerrahisi dalında hizmet vermeye devam etmektedir. 2005 yılında Sayın Dr. Tacettin KOÇ zamanında başhekim yardımcılığına getirilen, 2005 ve 2006 yıllarında Sağlık Kurulu Başkanlığı görevini yürüten, 2007 yılı başında Başhekimlik görevini üzerine alan başhekim o tarihten bu yana üstün gayret ve özveri ile çalışmalarını sürdürmektedir. Hastanenin devlet hastanesi sürecinden Eğitim Ve Araştırma hastanesine dönüşmesi ve Korucuk kampusünün sıfırdan bu günkü haline gelmesi için azami gayret gösteren değerli tıp adamı ve sevilen başhekim beye, şehrimizin yetiştirdiği bu değerli kişiliğe teşekkür ediyor başarılarının devamını diliyoruz.

Web:
www.sakaryaeah.saglik.gov.tr

 
Eklenme Tarihi: 21/11/2008
 
 
Yazıyla ilgili tüm hukuki sorumluluk yazara aittir.
 
 
geri dön
Haberler
sayfa başı
Haberler
tüm yazılar
Haberler
yazdır
Haberler
tavsiye et
|
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan köşe yazıları veya haberlerin tüm hakları Sakaryarehberim.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Haberler Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Yayınlanan haber ve fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir.
Yazıya Yorum Bırakın
  başta baş hekimimiz olmak üzere ve çalışmaları,ile yaklaşımıyla insana ,gerçekten ihtiyaçı olan tam bir hekim mutlaka tüm hekimlerimiz aynıdır ancak farklı yaklaşım güler yüzlü, tedavisinde emin ,hastalarıyla hiç ayrım yapmadan ilgilenen gerektigi yerde yaşlıların evrakını dahi kendisi kosturan dahiliye diyetisyen dr ayşenur hanıma geyve kaymakamı ve koruması olarak teşekler ediyoruz.  
 
ARİF GÜLER, 25/03/2011  
 

  babamın yaptığı çalışmaları okudum ve gurur duydum.Hüsamettin amcaya teşekkür ediyorum.  
 
ömer yılmaz, 19/02/2010  
 

  HAYTTA HERKES HATA YAPAR ONUN İÇİN O ANDA TEPKİ ETKİ DEĞİL HOŞ KARŞILANMALI  
 
KÜBRA SAVAŞ, 20/07/2009  
 


  SON EKLENEN YAZILAR
Kulak kuyruk neden kesilir? 19/07/2016
Kediler de uyuz olur 09/07/2016
Dikkat yavrular geziniyor 01/07/2016
Organ bağışı ve önemi 25/06/2016
Tüyleri keselim mi? 19/06/2016
Enik hastalığı mı? 13/06/2016
Osmanlı'da engelli olmak, günümüzde engelli olmak 10/06/2016
Köpeğim kayboldu, nasıl bulurum? 06/06/2016
Köpeğim neden kaşınıyor? 23/05/2016
Neden engelli oyuncu yok? 18/05/2016
Yaramaz kediler 17/05/2016
Köpek ve çikolata 07/05/2016
Veteriner Hekimler Günü 30/04/2016
Şehitlere hitaben 27/04/2016
Çocuklar ve hayvanlar 27/04/2016
23 Nisan, sadece Engelsiz çocuk bayramı mı? 23/04/2016
Yeter ki yürekler engelli olmasın… 09/04/2016
Susun artık! 14/03/2016
Çocukları tanımak, geleceği imar etmektir 11/03/2016
İletişim ve diksiyon 11/03/2016
 
 
tüm yazılar
 
 
 
SakaryaRehberim.com
Sakarya'nın Eleman İlanları Sitesi
Türkiye'nin Yurt Arama Servisi
İkinci El Araç Sitesi