BGB Yapı İnşaat - Cellubor
Haritadan Firma Ara
  Hüsamettin YILMAZ  
 
 
  Fikir Köşesi
  Tüm Yazılar
  Tüm Yazarlar
  Yazarın Tüm Yazıları
  Tüm Şiirler
  Yazarın Özgeçmişi
 
 
  Dolmuş hallerimiz
  Dolmuş muhabbetleri bitirimdir. Yolculuklar ise unutulmaz hatıralara sahne olacak kadar re...
  Yazının Devamı »
 
  Büyükşehir Belediye Başkanlığı...
  Sakarya'nın büyükşehir Belediye Başkanlığı Adaylığı için, eski bakanlar, milletvekilleri v...
  Yazının Devamı »
 
  Zenginsek Biz Niye Bilmiyoruz?
  Sakarya’da kişi başına düşen gelirin 16 bin 523 TL olduğunu açıklamış hazret. Bu açıklamay...
  Yazının Devamı »
 
  Musa Ağzıyla Firavun İşleri Ya...
  Akıl akıldan üstündür demiş atalarımız. Araplar ise “İki akıl bir akıldan hayırlıdır.” dem...
  Yazının Devamı »
 
 
 
 
izlenme: 10609 
|
Adapazarı Nereye Bağlı?
Belediyelere yaklaşım genelde iki kategoride oluyor. Ya muhalifler kıyasıya eleştiriyor veya taraftarlar tozpembe güller sunuyorlar.

Aslında üçüncü bir yol daha var.

O da hakkaniyet ölçülerinde değerlendirmek, eleştirmek, takdir etmek.

Ancak hakkaniyeti de iki taraf kendi inhisarlarında tutmak istiyorlar, nalıncı keseri gibi sürekli kendilerine yontsun diye. İşin içine inat ve kör tarafgirlik girince başkalarının hakkaniyetli davranabilecekleri akıllara sığmaz, her türlü eleştiriye kategorik olarak bakılır dolayısı ile bu taraf veya karşı taraftan başka pozisyon kabullenmekte zorluk çekilir. Neyse bu marazi halet-i ruhiyeyi geçelim.

Adapazarı veya Sakarya ölçeğinde biz meselemizi değerlendirecek olursak, bazıları Adapazarı’nın büyük bir köy olduğunu söylüyorlar. Diğer bazıları ise ‘Aman canım nasıl olur uzaya gideceğiz nerdeyse’ modunda cevaplar veriyor.

Şimdi bakalım çevremize ve bir an başka bir şehirden gelmiş yolunu kaybetmiş bir seyyah nazarını takınalım.

Şehrin ortasından geçen Sakarya Caddesi, Bulvar ve Kuyudibi Caddeleri'ni referans alalım ve kuzey hattından doğuya, oradan güneyine kadar bir yarım hilal çizelim sonra bu kuzey diliminin içerisine bir bakalım. Ama lütfen tarafsız olalım.

Daha sonra şehrin ortasında referans aldığımız caddeleri yeniden referans alıp bu sefer kuzey, batı ve güney ucuna kadar bir hilal daha çizelim. Sakarya’yı oluşturan bu ikinci dilimin içerisine bakalım. Göreceğimiz şudur bütün yapılanlar batı diliminin içindedir. Doğuda kalan dilim ise şark olmanın tarihi ezikliğini yaşıyor.

Serdivan İlçemiz depremden sonra şehrin ekseninin kaydığı bir bölge. Aynı zamanda yeni yerleşim bölgelerine yakınlığı, kampüse ev sahipliği, resmi kurumlara komşuluğu gibi avantajları var. Sadece bu kadar mı? Hayır, yeni açılan yollar, okullar, hastaneler, alışveriş merkezleri, toplu konut projeleri, spor salonu inşaatları hep bu alanda. Kıskanmak mı? Asla. Ancak imrenilir. Serdivan kabuğunu çatlatmış tek başına modern bir şehir görünümüne bürünmüş. Yakışır.

Erenler İlçesi hem kadim sanayisi hem yeni zamanların organize sanayi ve diğer yatırımlarla ekonomik merkez durumunda. İçinden geçen ulaşım hatları, şehrin kapısı olması hüviyeti, AVM’ler ve yeni yapılan modern yapılaşmalarla gelecek vaat ediyor ve boş alanları şu an şantiye görünümünde.

Adapazarı’na gelecek olursak doğusundaki Güneşler Belediyesi kapatılmış, AVM gibi bir lüksü yok, cazibesi yok, yolları aynı minval, yaşayanları Serdivan ve Erenler'e bağımlı, gösterebileceği tek yatırımı yok. Sanayisi zirai aletler (satış-tamir)’den ibaret ve bir sürü eski isimler. Eski Garajlar, Eski Cezaevi, Eski Süpürgeciler, Eski Güneşler, Eski Sakarya Köprüsü vs. İşte şu yatırımı var denilecek istisnalar var ise mutlaka Erenler ve Serdivan’a sürtündüğü yerlerdedir.

Ya Başkanlar Bilmiyorsa

Burada bir kasıt aramak hakkaniyetli olmaz. Ancak aradığımız şeyin adını koymak lazım. İhmal mi, kaderine terk mi, bilinçli olarak depremin yok edemediği Adapazarı’nı hayalet şehir haline getirmek mi, başkanların burada bir şehrin olduğunu bilmemeleri mi?

Sahiden şehrin doğusuna, Ankara Caddesi’ne, Yeğenler’e, Devoğlu’na, Kuyudibi’ne, Hasırcılar’a, Güneşler’e gidip bakan var mı yetkililer arasında?

Eski Garajlardaki okul ve kaymakamlık inşaatının başlamasını yatırım olarak gösterenler olabilir. Evet doğrudur. Nihayet başladı. Peki, yeter mi?

Çark Deresi ile Sakarya Nehri’ni göz önüne alınız ve mukayese yapınız. Canım nehir boşta duruyor. Ha HES’leri unutmayalım. Bir de rekreasyon denilen nehir kenarındaki ıssız yürüyüş parkurunu. Başka ne var doğu cephesinde derseniz; gördüğüm kadarıyla son 10 yılda yapılan yatırımları sayayım. Ankara Caddesi’nin sonuna doğru Namık Kemal İlköğretim Okulu önüne kontrollü geçiş sinyalinde çalışan trafik lambaları bu bölgenin en büyük yatırımıdır şu an. Ha unutmayalım okul köşesinde yeraltı kablosuna bağlanan aydınlatma direği de var. Gerçi bu direğin okula bakan kolunda kısa devreden dolayı patlama olmuş ve parçalanmış, bir senedir de öyle ama olsun yaklaşan seçim çalışmalarında yatırım diye gündeme alınıp bu bölgeden oy istenebilir.

Hatırlayanlar olacaktır mutlaka Aziz Duran son seçim kampanyasında (Zeki Toçoğlu vaat etti mi bilmiyorum) kampüsten eski cezaevi muhitine kadarlık ana hat üzerine hafif raylı sistem yapacaklarını söylemişti. Ne oldu? Sözde uçtu yazı kaldı mı?

Yukarıdaki tablo mizahi bir kesit değildir. Erenler ve Serdivan’ı gezip dolaşıp ondan sonra da Adapazarı’na baktım. Ne yalan söyleyeyim; büyük bir köy benzetmesi pek de abartılı değil. Abartılı olursa “küçük” diyelim olsun bitsin.

Adapazarı’na yolu düşen herkesi bu gözle bölgeyi değerlendirmeye davet ediyorum. Ayrıca bu işin muhatapları kim, onları da bilmiyorum. Büyükşehir Belediyesi mi, Adapazarı Belediyesi mi, karayolları mı, havayolları mı? Kaymakamlık mı? Nüfus müdürlüğü mü, yoksa budaklar muhtarlığı mı?

Depremden sonra kredilerle yolları sıfırdan yapılan şehrimizde bizim sokakların rögarı yapılmadı. Tam 12 yıl. Altı ay önce rögar yapıldı parçalanan yollar asfaltlanmadı. Mahalle aralarında yapılan mini çocuk parklarından başka tesellimiz yok. Tali yollarda, çıkmaz sokaklarda, depremden sonra hala yapılmayan tretuvarların yapılacağı zamanı sokaklarımıza Sayın Başbakanımız Tayyip Erdoğan’ı bekler gibi bekliyoruz. Ya da Başbakanımız lütfetse bütün yoğunluğuna rağmen, orta refüjleri sağlamken yenilenen, ağaçlıyken sökülüp yeniden ağaçlandırılan caddenin arka sokağından geçse, temiz, boyalı, düzenli protokol yolu tespit edenleri dinlemeyip kenar sokaklardan geçiverse ne güzel olur.

İnek İstiyoruz

Belediyedir, sıkıntıdır, borçtur, ehem yatırımdır Eyvallah. Çark'tır, Orhangazi Camii Meydanı'dır, belediye binaları önüdür yine Eyvallah. Cici çalışmalar güzel, alkışlıyoruz. Tamam da bizim sokaklara da bir 'Eyvallah' diyelim, nasıl olur? Yok, eğer bu bölgeyi gözden çıkardıysanız bağlayın Budaklar’a, Çökekler’e olsun bitsin.

Pardon Güneşler ışıklarının yanına bir de inek veya boğa maketi-heykeli diktiniz unutursam haksızlık etmiş olurum. Sağ olun.
Tarım bakanımızda şayet uygun görürlerse Adapazarı’na da oturan birisi olarak köy statüsüne kavuşunca bakanlığın dağıttığı ineklerden istiyorum.

Civarımızda zaten inek bakmak uygun, mısır tarlaları bolca. Yatırım mı istediniz; işte Adapazarı yatırımları bunlar.

Burası Sakarya Büyükşehir sınırları içinde eski adıyla Adapazarı. Yeni adını siz koyun.

Büyükköy mü, Küçükköy mü? Bu işlere kimler bakıyor Süleyman Dişli mi, Zeki Toçoğlu mu?


Yoksa yaklaşan seçimlerde yeni vaatlerle gelecek başka bir başkan mı bakacak? Baksın. Sadece Sakaryaspor değil, Adapazarı da küme düştü.

Sakarya, iktidarına ayak uyduramıyor. Yakında Adapazarı Belediyesi lağvedilip muhtarlığa dönüştürülürse; kimse yadırgamasın.

Milletvekillerimize ise hiç sözüm yok. Zaten tanımıyoruz. En azından biz vatandaşlar olarak.

NOT: Adapazarı’nda neler yapılmalı, neler yapılmamalı konusunda teklifi olan varsa bir sonraki yazıda değerlendirmek üzere bekliyorum.

 
Eklenme Tarihi: 01/05/2012
 
 
Yazıyla ilgili tüm hukuki sorumluluk yazara aittir.
 
 
geri dön
Haberler
sayfa başı
Haberler
tüm yazılar
Haberler
yazdır
Haberler
tavsiye et
|
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan köşe yazıları veya haberlerin tüm hakları Sakaryarehberim.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Haberler Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Yayınlanan haber ve fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir.
Yazıya Yorum Bırakın
  doğumevinden bakkallara çıkan caddeyi pavyon sokağı yaptılar sanki o cadde üzerinde oturan aile çoluk çocuk yok saat 9dan sonra bu caddeden geçen %80 başına iş alır bunlara sebebiyet verenleri allah nasıl biliyosa öyle yapsın...adapazarı olmuş pislik yuvası fuhuş yuvası herkez cebini doldurmaya bakıyo belediyede isim vermeyelim şimdi saygılar...  
 
hasan volkan, 13/05/2012  
 

  Adapazarı köyü veya mezrası bile desek olur orhan camii meydanını mezarlığa çevirdiler eskiden insanlar havuzun kenarında dinlenirdi şimdi mezarlık gibi  
 
talha sütçü, 08/05/2012  
 

  ELİNİZE SAĞLIK YÜZEYSEL BAKILDIGI ZAMAN İLK ANDA GÖZE GÖRÜLEBİLECEK ŞEYLER.AYRINTILI BAKILDIGI ZAMAN UMARIM DAHA DETAYLI SORUNLAR İLE KARSILASABİLİRİZ.SAYGILAR  
 
mahmut çelik, 06/05/2012  
 

  10 numara yazı olmuş.  
 
Tamer, 05/05/2012  
 

  Marmara'nın en büyük köyü Sakarya'ya hoşgeldiniz:) Başlık bu olmalıydı.  
 
adalı54, 05/05/2012  
 

  eski garajlar civarındaki sanayi esnafı, tamirci vs. kaldırılsın. böylece burası daha iyi bir görüntüye kavuşur.  
 
aysel tuna, 02/05/2012  
 

  helal olsun. bizde keçi istiyoruz  
 
sinem ekşi, 02/05/2012  
 

  OKADAR GÜZEL TARİF ETMİŞSİNKİ AĞZINA YÜREĞİNE SAĞLIK ... BELEDİYE YATIRIMLARINDA GÜNEŞLER TEKELER MAHALLESİ TARAFLARINI UNUTTU BURALAR BİLDĞİNİZ KÖY GİBİ OLMAYA MAHKUM BIRAKILDI ESKİ YAPITLAR ESKİ YOLLAR VE HARABE GİBİ İŞYERLERİ BURANIN KADERİ OLMAKTAN ÇIKMALI ...GERÇİ DAĞDİBİNE FİYAKANIN BÜYÜK BİR YATIRIUMI VAR HERALDE BUNDAN SONRA BELEDIYE BUTARAFLARADA Bİ EL ATAR DİYE DÜŞÜNÜYORUM...  
 
HALİL, 02/05/2012  
 

  gerçekten adapazarı diğer ilçelere kıyasla köy gibi değilmi.  
 
erhan keskin, 02/05/2012  
 

  kalemine sağlık çok güzel yazmışsınsakaryada belediye başkanları yokki ben halkın arasına çıkan derdini dinleyen başkan görmedim gören varsa söylesin ama haklılar onlar birilerine rant sağlamakla meşgüller  
 
orhan tunç, 01/05/2012  
 


  SON EKLENEN YAZILAR
Kulak kuyruk neden kesilir? 19/07/2016
Kediler de uyuz olur 09/07/2016
Dikkat yavrular geziniyor 01/07/2016
Organ bağışı ve önemi 25/06/2016
Tüyleri keselim mi? 19/06/2016
Enik hastalığı mı? 13/06/2016
Osmanlı'da engelli olmak, günümüzde engelli olmak 10/06/2016
Köpeğim kayboldu, nasıl bulurum? 06/06/2016
Köpeğim neden kaşınıyor? 23/05/2016
Neden engelli oyuncu yok? 18/05/2016
Yaramaz kediler 17/05/2016
Köpek ve çikolata 07/05/2016
Veteriner Hekimler Günü 30/04/2016
Şehitlere hitaben 27/04/2016
Çocuklar ve hayvanlar 27/04/2016
23 Nisan, sadece Engelsiz çocuk bayramı mı? 23/04/2016
Yeter ki yürekler engelli olmasın… 09/04/2016
Susun artık! 14/03/2016
Çocukları tanımak, geleceği imar etmektir 11/03/2016
İletişim ve diksiyon 11/03/2016
 
 
tüm yazılar
 
 
 
SakaryaRehberim.com
Sakarya'nın Eleman İlanları Sitesi
Türkiye'nin Yurt Arama Servisi
İkinci El Araç Sitesi