Sahalin İnşaat
Google ile arama
Haritadan Firma Ara
  İngilizce Dersler İngilizce Dersler
.
Sapanca'ya bir de böyle bakın
.
Dünyanın nadir oluşumlarından: Acarlar Longozu
.
Söğütlü Mağarası turizme kazandırılacak
.
Sapanca'da ATV turu yapmaya ne dersiniz?
.
Akyazı'nın tanıtım videosu
.
Turgay Başyayla ile "Lezzet Yolculuğu" Sakarya'da
.
Sakarya Üniversitesi Esentepe Kampüsü Hava Çekimi
.
Arifiye-Sapanca Yolu'nda Ralli Parkuru
.
Sakarya Tanıtım Filmi (2015)
.
Bizans döneminden kalma Paşalar Kalesi...
.
Sakarya'daki tarihi yerler
.
Sakarya Park ve çevresi...
.
Sakarya'da sahabe türbesi olduğunu biliyor muydunuz?
.
Serdivan'da yamaç paraşütü
.
Gölbaşı Park ve Sapanca Gölü'nü tepeden seyredin...
 
 
 
izlenme: 70408 
67/83
Karasu - Acarlar Longozu
Rehber
Sakarya'daki Gezilecek Yerler
 
Karasu - Acarlar Longozu

Merhaba, bugün sizi Acarlar Longozu'na götüreceğiz.

Önce birkaç bilgi;

Longoz, su içine batmış orman demektir. Bu tarz yerlerde bitki örtüsü değişmekte, ayırca birçok farklı canlı yaşamaktadır. Acarlar longozu dünyadaki en büyük (kimilerine göre 2. büyük) longozdur. Dünyada nesli tükenen bazı kuşların bulunduğu bir oluşumdur. Acarlar longozunda çok fazla balık türü bulunmaktadır.

Başınızı her çevirişinizde sazlıkların aralarında kuluçkaya yatmış kazları, su tosbahalarını, kazları, su tavuklarını görmeniz işten bile değil. Her yerde çeşit çeşit hayvan var. (Bunları videoda da görebilirsiniz.)

Sırf bu sulak alanının kurumaması ve son canlı türlerinin yok olmaması için dünyanın en büyük 2 çevre örgütü işbirliği yapmış durumda.

Acarlar longozuna geldiğinizde su bisikleti ya da kayığa binmezseniz acarlar longozunu gezmiş sayılmazsınız.

Şimdi sizi çektiğimiz fotoğraflar ve profesyonelce hazırlanmış bir yazıyla başbaşa bırakıyoruz.

Acar Longozu Videoları

 
resmi büyüt
 

“ACARLAR GÖLÜ SUBASAR (LONGOZ) ORMANI*”

Doç. Dr. Barbaros Gönençgil, Ceren Üzel Gürbüz

Bir orman düşünün, bildiğiniz dişbudak, kızılağaç, karaağaç ve söğütlerden oluşuyor. Ama kökleri her mevsim suyun içinde, göğe bakan dallarında irili ufaklı kuşlar ötüşüyor. Bir göl düşünün, içinde yüce ağaçlar yükseliyor. Aralarında kadife ördekler, elmabaş patkalar, bahriler geziyor. Burası bir subasar orman, Acarlar Gölü Subasar Ormanı. Göl tabanının yoğun bir ormanla kaplı olduğu, dünyada ender rastlanan bir doğal oluşum. Daha bilimsel bir açıklamayla, subasar orman “yılın belli dönemlerinde veya yıl boyunca taban suyunun yüksek olmasına bağlı olarak bataklık ve göllerde oluşan orman”. Su basar ormana “longoz” da deniyor.

Acarlar Gölü Subasar (Longoz) Ormanı Adapazarı ilinin sınırları içinde; Sakarya Nehri’nin Karadeniz’e döküldüğü yerin yaklaşık 6 km. batısında yer alıyor. Doğusu Karasu, batısı ise Kaynarca ilçelerinin sınırları içinde kalan Acarlar, 23 km2’lik büyüklüğüyle Türkiye’nin tek parça halindeki en büyük subasar ormanı. Güneybatıdan Kaynarca (Yırtmaç) Deresi, güneyden Kancalar (Terzioğlu) Deresi ile bunlara bağlanan küçük kollardan beslenen Longozun su seviyesi yağışa ve mevsim şartlarına göre yıl içinde 1 m ile 5 m arasında değişiyor.göl alanının en dar yer 250 m, en geniş yeriyse 1.250m’yi buluyor. Longozun fazla sularıysa doğudan Okçudere kanalıyla Sakarya Nehri’nin ağız kesimine boşalıyor.

Acar Longozu Videoları

 
resmi büyüt
 

Acarlar Longozu, orman ve sulakalan ekosistemlerinin tüm özelliklerinin iç içe geçmesi nedeniyle flora ve fauna açısından zengin bir alan. Nemli iklim şartları nedeniyle hem orman hem de orman altı bitki örtüsü çok çeşitlilik gösteriyor burada. Hakim ağaç türü dişbudak olmakla birlikte, kızılağaç ve karaağaç da yoğun olarak görülüyor. Ne şans! Su içinde yetişen zarif bir bitki olan su menekşesini Türkiye de işte yalnızca Acarlar Longozu ve çevresindeki birkaç sulak alanda görebilirsiniz. Gene ülkemizin nadir su bitkilerinden göl soğanı ve bataklık eğreltisi bu alanda yetişiyor. Bunların dışında su küpesi, sarı nilüfer, beyaz nilüfer, su keneviri alanda görülen türler arasında. Acarlar Longozu ile Karadeniz kıyısı arasındaki kumullarda ise zambak ve sütleğen türleri, peygamber çiçeği, katırtırnağı ve kum sazı görülüyor. Ayrıca kuzey kıyılarında boyları 3-4 m’yi aşmayan ve yabani bir çalı türü olan böğürtlenler yer alıyor. Acarlar Longozu, Sakarya Nehir ağzından batıya doğru 26 km uzanan ve kumul, bataklık, açık su ve subasar orman habitatlarının bir mozaiğini içeren Kefken-Karasu Kıyıları Önemli Bitki Alanı (ÖBA) sınırları içinde kalıyor. (Özhatay & Byfield& Atay, 2005:69)

Acarlar Longozu kuşlar için de vazgeçilmez bir alan. Anadolu’nun üzerinden geçen iki önemli göç yolundan birisinin üzerinde bulunması nedeniyle Longoz’da yıl boyunca 200’e yakın kuş türü ya konaklıyor ya da kuluçkaya yatıyor. Kuş uzmanlarının yaptığı gözleme göre yerli, yaz göçmeni, kış göçmeni ve geçit yapan birçok kuş türü Acarlar Longozu’nda barınma, saklanma, üreme ve beslenme imkanı buluyor. Bu kuş türleri arasında alaca balıkçıl, kaşıkçı, çeltikçi, karabatak, dalgıç türleri, bahri, elmabaş pakta, altıngöz, kadife ördek, deniz ve balık kartalları görülüyor. Acarlar Longozu bu özelliği ile Önemli Kuş Alanı (ÖKA) statüsünde olup Sakarya Deltası Önemli Kuş Alanı sınırları içinde kalıyor.

Acar Longozu Videoları

 
resmi büyüt
 

Acarlar Gölü Subasar Ormanı aynı zamanda çeşitli tavşan, tilki, çakal, yaban domuzu gibi memeli türlerine de ev sahipliği yapıyor. Gölde ise sazan, yayın, yılan balığı, kızılkanat, turna, kefal gibi balık türleri yaşıyor.

Bütün bu eşsiz güzellikleri Acarlar Gölü Subasar Ormanı’nın 1976 yılında Av Yaban Hayatı Geliştirme Sahası, 1998 yılında 1. Derce Doğal Sit Alanı olarak ilan edilmesine neden olmuş. Ancak soru şu ki, bu koruma statüleri yıllar içinde bu benzersiz güzellikteki doğal alanı korumaya ne kadar yetti?

Son günlerde herkesin korkulu rüyası olan iklim değişikliği ve küresel ısınma Türkiye’nin tüm su kaynakları ve sulak alanlarını olduğu gibi Acarlar Longozu’nu da tehdit ediyor. Ancak Acarlar Longozu’na yönelik tehditlerin çok daha önce başladığını söylemek gerek. 160-70’lerde tarım alanları yaratmak amacıyla birer birer sulak alanlar kurutulmaya başlaması sonucunda bugün artık Acarlar Longozu’nun %40 oranından küçülmüş olduğunu görüyoruz. Tarımsal amaçlı arazi açılması ve yakacak temini için kaçak ağaç kesimleri, kaçak avcılık, suyun evsel ve tarımsal atıklarla kirlenmesi de Acarlar Longuzu’nun karşı karşıya kaldığı diğer başlıca sorunlar. Bu sorunlar bölgenin canlılarını da olumsuz etkiliyor. Öyle ki yörenin yaşlıları 40–50 yıl öncesinde geyiklerin yaşadığı longozda bugün gördükleri çakalları bile hayretle karşılıyorlar.

Acar Longozu Videoları

 
resmi büyüt
 

Korumak İçin

Karşılaşılan bu sorunlara karşı son 10 yıldır alanda çeşitli koruma çalışmaları yürütülüyor. İlk olarak Türkiye Çevre Koruma ve Yeşillendirme Kurumu’nun (TÜRÇEK) hazırladığı raporla Acarlar Gölü Subasar Ormanı’nın 1998 yılında 1.Derece Doğal (Tabii) Sit ilan ediliyor. Daha sonra 2004-2007 yılları arasında alanda TÜRÇEK tarafından, alanı tehdit eden çevresel problemleri ortaya koymak, sahanın sürdürülebilir kullanımı için kriterler oluşturmak ve yöre halkının bu alanla ilgili bilinç düzeyini arttırmak amacıyla çeşitli çalışmalar yürütüldü.

Bu çerçevede verilen eğitimler ve görüşmelerle 7’den 70’e yöre halkına alanın çevresel özellikleri, önemi anlatıldı; halkın ve yerel yönetimlerin dikkati bu tabiat güzelliğine çekilerek üzerinde yaşadıkları hazinenin değerini fark etmeleri sağlandı. Daha sonra yöre halkıyla el ele verilerek Longoz’un hemen kıyısındaki Karamüezzinler Köyü’nde atıl durumda bulunan okul binası onarıldı ve Acarlar Doğa Eğitimi Merkezi olarak açıldı.

Acar Longozu Videoları

 
resmi büyüt
 

Ayrıca Longoz, T.C. Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen Biyolojik Çeşitlilik ve Doğal Kaynak Yürütme Projesi’nin (GEF II) yaygınlaştırma alanı seçilerek, Dünya Bankası’nın desteğini de kazandı. Şu an halen Bakanlık tarafından bölgede çalışmalar yürütülüyor. Bu destek özellikle alanın tanıtılması ve koruma-kullanma dengesinin kurulması çalışmaları açısından önem taşıyor. Ancak kaybolan çevresel değerlerin yerine getirilmesi ve bu güne kadar elde edilen kazanımların da kaybedilmemesi için sürekli çalışmaya ve desteği ihtiyaç vardır.

* Bu yazı ilk olarak Skylife Dergisi Nisan 2007 sayısı için hazırlanmıştır. (http://www.thy.com/tr-TR/corporate/skylife/article.aspx?mkl=354) Burada bazı bilgiler yenilenmiştir. Altta kullanılan makale http://www.cevreciyiz.com adresinden alınmıştır.


Acar Longozu Videoları

 
 
 
 
Sakarya Rehberim Hata Raporlama: İçerikle İlgili Bir Hata Varsa Lütfen Raporlayın!
 
geri dön
Haberler
sayfa başı
Haberler
e-rehber
Haberler
yazdır
Haberler
tavsiye et
 
67/83
Rehbere Yorum Bırakın
  :) süper  
 
elif can, 25/11/2013  
 

  süperr:) süperr :) süperr :) ödevime yardım etti  
 
esin alp, 25/11/2013  
 

  İsmail bey çok haklısınız. Ben oraya çok önceden 2 veya 3 kere gitmiştim. Bugün gittim. Göl kokuyordu ve üstüne bina inşa etmişler çok kötü olmuş. Resmen rant alanı olmuş. Buna dur demek lazım  
 
ahmet kankar, 09/08/2013  
 

  longozun en güzel görünümü ne zaman ? ben nilüferlerin açmışını merak ediyorum  
 
ayşe can, 06/03/2013  
 

  herkese selamlar gercekten gıdıp gezılecek yer ben gıtdım gordum mukemmel dogrusu  
 
nihat paksoy, 06/01/2013  
 

  BUZEL BÖLGEDE DOĞUP BÜYÜYEN VE ÇOÇUKLUĞUM BUGÖLLERDE GEÇEN BİRİ OLARAK .ŞİMDİ BURALARI GÖRDÜKÇE İÇİM YANIYOR BİLİÇSİZÇE KANAL AÇMALAR RİZELİ DENEN ŞAHIS GELMİŞ RESMEN GÖLÜ DOLDURUYOR DURDİYEN YOK KAYNARCADA BULUNAN AS TAVUKÇULUK RESMEN ZEHİR BOŞALTIYOR DUR DİYEN YOK LONGOZDA İKİ ÇAYİÇİP BİTUR KAYIKLA GEZMEKLE SEVMEK OLMAZ KURTARALIM BURALARI YENİ PROJELER ÜRETELİM. MAİLLERİNİZİ BEKLİYORUM.  
 
ismail yıldız, 23/09/2012  
 

  Benim de burası ile ilgili bir yazım vardı okumak isterseniz.. Daha neler yazmamız lazım yeni bir albüm için.... http://birdegilikidegil.blogspot.com/2011/02/sakarya-acarlar-longozu-ve-karasu.html  
 
Mehmet, 18/04/2012  
 

  ben 25/03/2012 tarihinde longozda gezi yaptım.inasnlarımız bilinçsiz bir şekilde geziyorlar şöyle ki,kuşlar kuluçka döneminde olduğundan yanına yaklaşılması gerekiyor ama yetkili söylese de yokkk.kuşların kovalıyanmı dersin deniz bisikletini üstüne sürenmi,etrafta suların içinde plastik şişeler,bira kutuları,içler acısı.uzun lafın kısası burası bize fazlamı acabaaaaa diye kendime ve sizlere soruyorum.  
 
ahmet göl, 26/03/2012  
 

  gercekten gezilmesi gorulmsi gereken yerlerdendır acarlar longozu :)  
 
bilal karagüzel, 08/02/2012  
 

  arkadaslar acarlar longozu gorup gezılmesı gereken yerlerden bırısı benım koyumun yanında ben her gıdısımde muhakkak ugrarım oraya havası suyu bı harıkadır herkesın gormesını tavsıye ederım istanbuldan orasının arası 220km dır  
 
davut alemdar, 29/12/2011  
 

  Bu longozu gezmenin ey uygun mevsimi hangisidir...Gelmişken başta kuş olmak üzere çok sayıda canlı görmek isteriz.  
 
NUSRET ÇAPAR, 24/11/2011  
 

  Böylesi bir doğa harikası her ülkeye nasip olamaz.Ama korkarım burası da daha öncelerinde olduğu gibi tam anlamıyla korunamayacak ve yok olup gidecektir. Bizim ülkemizde doğaya pek değer verilmez,özellikle yöneticilerde bu önemsememe daha da çoktur.Burası ve benzeri yerler birçok yönetici için \\\"hadi yahu bataklık işte\\\",görüşünden başka bir anlam ifade etmez!Onun için korunamamasından korkuyorum.  
 
Geca TUNA, 23/09/2011  
 

  sakaryalı olupta longozu duymayan görmeyen bilgilendirilmeyen birçok vatandaşımız halen var eminim herkesten ricam araştıralım anlatalım tanıtalım acarlar longozu bizim eşsiz degerimiz acarlar longozuna kaynarca ilçesinden 10km mesafede birlik köyü ortaköy turnalı işaret heryerden giriş vardır tamamen dogal egzotik ve otantik bi gezinti olacaktır dogayı sevenler hayden longozza  
 
ugur erkan, 03/09/2011  
 

  acarlar longozu daha düne kadar cevre köylerde yaşayan halkça da degeri bilinmeyen saklı bir hazineydi ancak bu böyle gitmemeli her kı8sımdan vatandaşlar bilgilendirilmeli bu cennet statüsünde yaradanın bizlere verdiği güzellikleri gerek türkiye gerekse dünyada layıkıyla tanıtıp elimizdeki bu eşsiz güzellik için şükretmekle kalmayıp hep bir eldeen hemfikir olup acarlar longozuna hak ettiği değeri  
 
ugur erkan, 03/09/2011  
 

  Ulaşım? Nasıl gidebiliriz?  
 
Selman Demir, 19/06/2011  
 

  nasıl gıdılıo adapazarından?  
 
kevserrr, 11/03/2011  
 

  Pazar günü Karasu ya gittim, Longozu görmedim Fakat bugün acarlar Longozunu İnceledim, Bu doğa Harika- sına yakın Özel bir Holdinge Hurdadan Aliminyum Profil ve Levha Üretimi için nasıl İzin Verilir, Ayrıca Bölgeye Organize Sanayi ve serbest bölge yapılması Acarlar Longozuna Büyük zarar verir. Longozu besleyen su kaynakları kaynarca Yırtmaç Kancalar dereleri kirletilmemeli  
 
Halit KUTLU, 28/02/2011  
 

  Acarlar Longozuna kaliteli halk turları düzenlense bu turlar ülke çapında ve dünya'ya da duyrulsa ama ACARLAR LONGOSUNA yapılacak turlar dünya standartlarına uygun durumda hizmet verse bu güzelliklerden insanlar faydalanırken çok büyük gelirlerde saglanımış olur...  
 
perihan özdil, 06/11/2010  
 


 
  REHBERDEKİ KATEGORİLER
Şehir Yaşam Rehberi - Ana Sayfa
Nöbetçi Eczaneler
Tren Saatleri
Sinemalar
Namaz - Ezan Vakitleri
Sakarya Belediyeleri
İngilizce Dersleri
Sakarya Basını
Resmi Kurumlar
Sakarya'daki Gezilecek Yerler
Sakarya Hakkında
Sağlık
Sakarya Haritaları
Deprem
Sakarya'nın İlçeleri
Önemli Telefonlar
Sakaryalı Zanaatkârlar
Sakaryalı Sanatçılar
Yemek Tarifleri
Linkler