Bugün ne oldu?
Serdivan İlçesi'ndeki Evren Köyü'nde İsim Tartışması
HaberlerSakarya
23.16, 29/05/2010
Erdoğan Öner
Serdivan İlçesi'ndeki Evren Köyü'nde İsim Tartışması
Bu bir tanıtımdır.

Anayasa Değişikliği için 12 Eylül'de yapılacak referandum öncesi Anayasa tartışılırken, Kenan Evren adını taşıyan Serdivan İlçesi'ndeki Evren Köyü sakinleri arasında isim tartışması başladı. Bazıları, köyün adının Evren olmasından rahatsız olduklarını söyledi.

Geçen yıl Sakarya Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisine alınarak "mahalle" statüsüne alınarak "Evren Mahallesi" olan bölge hala "Evren Köyü" olarak anılıyor. Adapazarı kent merkezi ile ile yeni yerleşim bölgesi arasında kalan, geçimlerini çiftçilikle sağlayan 600 haneli Evren Köyü geçen yıl yapılan yerel Seçim öncesi Sakarya Büyükşehir Belediyesi sınırlarına dahil edildi ve adı "Evren Mahallesi" oldu.

Eski muhtar, 75 yaşındaki Ahmet Aksu, eski adı "Kulaksız Çiftliği" olan köylerinde tapu sorunu olduğunu, 1985'te Kenan Evren'in Cumhurbaşkanı döneminde ismi 'Kenan Evren Köyü' olarak değiştirmeye karar verdiklerini söyledi. Burada 25 yıl muhtarlık yapan Ahmet Aksu o yıllarda Kenan Evren'e köylerinin adının değişmesi için mektup yazdığını anlatırken, "Kenan paşa Kenan Evren adını istemedi. Sadece "Evren" olmasını isteyince köyümüzün adını isteği doğrultusunda değiştirdik" dedi. Eski Muhtar Aksu, şöyle devam etti:

"Resmi dairelerde bize "Kulaksız" diyorlardı. 12 Eylül sonrası Kenan Evren ismini verelim dedik. Kenan Paşa'ya yazdık. O da "Evren Köyü" olacak dedi. 1 hafta içerisinde Evren Köyü olarak değiştirdim. Adapazarı'na kendisi geldiğinde beni çağırttırdı. 'İsmimi ne maksatla verdin?' dedi. Ben de "12 Eylül'ü yaptınız diye verdik" dedim. Adapazarı'nda Evren'i istemeyenler vardı. Sürekli "Neden o adı verdin?" "dediler.

Amaçlarının o yıllarda Cumhurbaşkanı olan Kenan Evren sayesinde köylerinin tapu sorununu çözmek olduğunu vurgulayan Muhtar Ahmet Aksu, buna rağmen hiç bir sorunlarının çözülmediğini de anlattı. Evren Mahallesi sakinlerinden bir bölümü ise, "Kulaksız Çiftliği olan köyümüzün adının değiştirmesinin nedeni o zamanki muhtar Kenan Evren'e kıyak olsun diye değiştirdi. O tarihlerde köyümüzün adının Evren köyü olmasından dolayı resmi dairelerde işlerimiz çabuk hallediliyordu. Resmi dairelerde bu farklılıkları benle birlikte tüm vatandaşlar yaşadı" derken, bir kısmı "Köyümüzün Evren Köyü olmasının tek sebebi köyümüzün sorunlarının çözülmesi içindi. Biz ihtilalci değiliz. Evren isminin sıkıntısı var, faydası yok. Köy olarak faydasını görmedik. Öyle bir sansımız olsa da köyümüzün ismini degiştirsek" diyerek başka bir isimle anılmak istediklerini söylediler.

Köyün eski muhtarlarından Güngör Düfler ise, "12 Eylül sonrasında muhtar ben oldum. Bunu halka anlatmak zor oldu" diye konuştu

 
 
Bu haber 1656 defa incelenmiştir.

Habere Yorum Bırakın
yalova yurtlar - kırşehir yurtlar - yurtlar
Anket
  Son günlerde sayısı iyice artan sokak köpekleri için sizce ne yapılmalı?
 
  Oyla
SON GELİŞMELER
 
 
SakaryaRehberim.com
Sakarya'nın Eleman İlanları Sitesi
Sakarya'nın Emlak İlanları Sitesi