Haber İhbar Hattı
0 546 724 0 264
Haber İhbar Hattı
facebook.com/sakaryarehberim
Proweb E-Ticaret Siteleri
Google ile arama
Haritadan Firma Ara

Sağlık lisesi öğrencilerinin mezuniyet endişesi

HaberlerSakarya
12.30, 14/06/2017
Sakarya Merkezde Satılık Ofis
Sağlık lisesi öğrencilerinin mezuniyet endişesi

Sakarya'daki sağlık lisesi öğrencileri zorunlu yaz stajında yerleştirme sorunu yüzünden sıkıntılı günler yaşıyor.

Edinilen bilgiye göre, staj yapılacak kamu hastanelerindeki kontenjanların düşürülmesi nedeniyle birçok öğrencinin sağlık kuruluşlarına yerleşemediği öne sürüldü.

Sosyal medyada kampanya başlatarak yetkililerden yardım isteyen liseli gençler mezuniyetlerinin tehlikeye düşmesinden endişeli.

Konuyla ilgili imza kampanyası başlatan öğrencilerden biri konuyla ilgili şunları yazdı:

"Sakarya 75.Yıl Cumhuriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 12. sınıf hemşirelik bölümü öğrencisiyim. Zorunlu yaz stajı sözleşmelerinin fesh edilip kontenjanların düşürülmesi ile il genelinde birçok öğrenci hastane, aile sağlığı merkezi vb. sağlık kurum ve kuruluşlarına yerleşememiştir. Okul idaresi ise yerleşemeyen öğrencilerin zorunlu mesleki uygulamalarını tamamlamaları için kendilerine işletme bulması, gerekirse yönetmelikte olmamasına rağmen fabrika/sanayi gibi işletmelere başvurmamız sözlü olarak beyan edilmiştir. Başvurduğumuz tüm sağlık kurumları kontenjanları olmadığını açık bir şekilde dile getirip reddetmiştir. Okulun bitmesine bir gün kala sözleşmelerin feshedilmesi ile onlarca öğrenci açıkta kalmıştır. Bir an önce bu sorunun çözülüp bizlerin mağduriyetinin giderilmesini talep ediyoruz."

Konuyla ilgili Sakarya Kamu Hastaneleri Birliği'nden şu açıklama yapıldı:

"Son günlerde sosyal paylaşım sitelerinde ilimizde eğitim gören sağlık meslek lisesi son sınıf öğrencilerinin zorunlu yaz stajlarının Kamu Hastaneleri Birliği tarafından kısıtlanması sebebiyle, öğrencilerin mezun olamama tehlikesi yaşadıkları iddia edilmiştir. Öğrencilerin sosyal medya üzerinden konuyla ilgili başlattıkları kampanya referans alınarak bazı medya kuruluşları tarafından konuyla ilgili haberler yapılmıştır. Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi açısından bu açıklamanın yapılması uygun görülmüştür.

Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı arasındaki protokoller ile ilgili yasa maddeleri ile yasal düzenlemeler kapsamında Kurumumuz sağılık tesislerinde staj yapmak üzere, sağlık meslek liselerinden 106 stajyer öğrenci alması gerekirken; bu sayı öğrenciler lehine düşünülerek 282’ye çıkarılmıştır. 3308 Sayılı Mesleki Eğitim Kanunu kapsamında zorunlu staj yapan öğrencilerin ücretsiz staj yapamayacakları belirtilerek, staj yapan öğrencilerin yasal anlamda belirlenen sayının üstünde kalan kısmının genel bütçeden karşılanamayacağının bildirilmesi üzerine, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne sağlık tesislerimizde staj yapacak öğrencilerin sayısı iletilmiş, değişen şartlara göre staj konusunda düzenleme yapılmıştır.

Yasal yükümlülükler çerçevesinde öğrencilerin zorunlu stajlarını koordine ederek onaylayan İl Milli Eğitim Müdürlüğü, zorunlu yaz stajı için okullardaki öğrencilerin yerleşeceği sağlık tesislerini revize edilen sayıya göre belirleyecektir. Sağlık meslek lisesi dahil, staj yapacak yer bulunamayan meslek liselerindeki öğrenciler ise 3308 Sayılı Mesleki Eğitim Kanunu kapsamında okullarında staj eğitimini tamamlayacaktır. Bu doğrultuda öğrencilerin mağdur olması söz konusu olmadığı gibi, Sakarya Kamu Hastaneleri Birliği’nin öğrenciler lehine yasal staj sayısını artırarak iyi niyetli bir tutum içinde olduğunu kamuoyuna saygıyla bildiririz.”

 
Bu bir tanıtımdır.
 
 
 
 
Bu haber 3949 defa incelenmiştir.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan köşe yazıları veya haberlerin tüm hakları SakaryaRehberim.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Haberler Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Yayınlanan haber ve fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir.
Habere Yorum Bırakın
Anket
  Sizce, Yazlık Kavşağı'nda yapılan düzenleme trafiği rahatlatır mı?
 
  Oyla
SON GELİŞMELER