Haber İhbar Hattı
0 546 724 0 264
Haber İhbar Hattı
facebook.com/sakaryarehberim
Firmanızı Üstlere Çıkarmanız İçin Seo Yapmalısınız
Google ile arama
Haritadan Firma Ara

Romatizma için gitti lösemi olduğunu öğrendi

HaberlerSakarya
11.20, 06/01/2018
Sır Yapı Mimarlık Mühendislik Proje İnşaat Taahhüt Danışmanlık
Romatizma için gitti lösemi olduğunu öğrendi
 Sakarya’da eklem romatizması tedavisi için gittiği hastanede kan kanseri (Lösemi) teşhisi konulan 18 yaşındaki genç Utku Akçay, hayata tutunabilmek için 6 ay içerisinde ilik nakli bekliyor. Hastalığa yakalanan Utku’nun ilk hayali iyileşmek ve sonrasında ise iyi bir üniversiteye girebilmek. 

Sakarya’nın Erenler ilçesi Küpçüler Mahallesinde ikamet eden Murat ve Sevgi Akçay çiftinin 2 çocuğundan biri olan 18 yaşındaki Utku Akçay’ın, eklem romatizması tedavisi için gittiği hastanede yaptırdığı tahliller sonucu doktorlar tarafından Lösemi hastalığına yakalandığı tespit edildi. Genç Utku tedavisine başlanması için Ankara Onkoloji hastanesine sevk edildi. Sakarya’da kan kanseri teşhisi konulan ve 2 aydır Ankara’da tedavi gören 18 yaşındaki Utku Akçay, uygun kök hücreye sahip ilik nakli bekliyor. Utku için 6 ay içerisinde gerekli iliğin bulunarak naklin yapılması gerekiyor. Uygun ilik nakli yapılmadığı takdirde genç Utku’nun hayatı tehlikeye girecek. 
18 yaşındaki Utku’nun eklem romatizma tedavisi için gittiği hastanede yapılan tahliller sonucu kan kanseri olduğu 2 ay önce fark edildi. Ankara’da tedavisine başlanan 18 yaşındaki Utku’ya kemoterapi uygulanırken hastalığının ilerlemesi nedeniyle doktorlar tarafından ilik nakli yapılmasına karar verildi. Ankara’da tedavisi tamamlanan ve hastaneden taburcu olarak Sakarya’daki evine geri dönen Utku Akçay için bugüne kadar uygun bir ilik bulunamadı. Çaresiz bir şekilde Utku’nun sağlığına kavuşabilmesi için gerekli olan iliği bekleyen aile, vatandaşlardan kan bağışında bulunmalarını istedi. İnsanın bazı şeylerin değerini kaybetmeden anlayamadığını ve bundan 2 ay öncesine kadar üniversite hayalleri kurduğunu belirten 18 yaşındaki Utku ise, ilk hayalinin iyileşmek ve sonrasında ise iyi bir üniversiteye gitmek olduğunu söyledi. 

"Eklem romatizması tedavisi için gittim, kan kanseri olduğumu öğrendim"

2009 yılından beri İstanbul’da eklem romatizması tedavisi gördüğünü ve bu tedaviye gitmeden önce tahliller için hastaneye gittiği sırada kan kanseri olduğunu öğrendiğini söyleyen Utku Akçay, “Ben normalde İstanbul Cerrahpaşa'da eklem romatizması tedavisi görüyordum. O tedaviye gitmeden yaklaşık 1-2 gün önce kan tahlili yaptırıyorum. Hastalığım yaklaşık 2 ay önce bu yaptırdığım tahlil sonucu ortaya çıktı. Tahlilleri yaptırdıktan sonra beni hastaneden geri çağırdılar, beyaz kan küre değerleri yüksek çıktığı için. Tahlili tekrar yaptılar ve yine aynısı çıktı. Konuyla ilgili bilgi vererek farklı bir hastaneye sevk ettiler. Başka bir doktorun yaptığı tahliller sonucu hastalığım ortaya çıktı ve doktor bana ilik kanseri olduğumu söyledi. Beni hastanede bir gün yatırdı, ertesi günde Ankara Onkoloji Hastanesi'ne sevk etti. Orada bir ay kadar kemoterapi tedavisi gördüm. 10 günlüğüne ev iznine yollandım ve tekrar geri çağrıldım hastaneye. Hastaneye tekrar geri gittiğimde doktor 3 hafta boyunca hastanede yatacağımı ve radyoterapi ışın tedavisi göreceğimi söyledi. Işın tedavisi görmeye başladım, ışın tedavisi bittiği zaman kan değerlerimin normale geldiğini, ilik nakli için uygun halde olduğum ve nakil olmam gerektiği söylendi. Hastaneden taburcu oldum nakil olana kadar da evde olmam gerekiyor” dedi. 

"Kan bağışlayarak bizlere bir umut olsunlar"

Gerekli tedavileri olduktan sonra kan değerleri normale dönen Utku için tedavi gördüğü hastaneden Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi’ne ilik nakli için başvuruldu. Sistemde kayıtlı olan iliklerden Utku’ya göre uyuşanı bulunamadı. İnsanların bu konuda duyarlı olmalarını ve sadece kendi için değil bütün hastaları düşünerek Kızılay’a kan bağışında bulunmalarını isteyen Utku Akçay, “İlik ile ilgili şöyle bir durum var, hastaların ilik alabilmesi için kan değerlerinin normale dönmesi lazım bildiğim kadarı ile. Bu döneme girmeleri zor, kemoterapi alıyorlar ve ilaç alıyorlar. Onların yan etkileri ile insanların hayatı zorlaşıyor. Ben bu döneme girdim fakat hastane Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi'ne başvurduğunda şuan ki sistemde kayıtlı olan iliklerden bana göre uyuşanı yokmuş. O yüzden şuanda nakil olamıyorum. Ama eğer insanlar Kızılay'a kan bağışında bulunursalar sistem kendini yeniliyor ve doktorun telefonuna otomatik olarak bildirim gidiyor ilik uyuştu diye. Eğer insanlar bu konuda duyarlı olursalar, sadece benim içinde değil başka hastaları da düşünerek bunu yaparsalar gerçekten bizlere bir umut olmuş olurlar” diye konuştu. 

"İlk hayalim iyileşmek, sonrası ise iyi bir üniversiteye girebilmek"

Bundan 2 ay öncesine kadar üniversitesi hayalleri kurduğunu, istediği gibi gezebildiğini söyleyen Utku, “Tabi insan bazı şeylerin değerini kaybetmeden anlayamıyor. Bundan 2 ay öncesinde üniversite hayalleri kuruyordum. İstediğimi yapıp, gezebiliyor, istediğim yere gidebiliyordum ve istediğim her şeyi özgürce yapabiliyordum. Ama şuanda öyle bir durum söz konusu değil. O yüzden gerçekten hayalim ilk önce iyileşmek sonrasında ise iyi bir üniversiteye girebilmek” şeklinde konuştu. 

"Utku'nun hastalığını duyduktan sonra 8 gün kendime gelemedim"

Utku’nun annesi Sevgi Akçay ise, oğlunun hastalığını duyduktan sonra sinir krizleri geçirdiğini ve 8 gün kendine gelemediğini ifade ederek, “Utku'nun hastalığını duyduktan sonra tabi ki ben bir anne olarak elimde olmaksızın 8 gün kendime gelemedim. Bu arada Utku'nun da yanına gidemedim. Hiç uyanamadım çünkü hep uyandığım da rüyaydı bu geçecek ya da uyandım artık bitti, rüyaydı o gördüğüm gibilerinden tekrar dönüp insanları görünce yanımda doğruymuş. Utku yok ve gerçekmiş bu diyerek tekrar tekrar sinir krizi geçiriyordum. Utku'nun yanına gittiğimizde üzüntümüz daha çok arttı. Çünkü Utku'nun ki ilik kanserlerinin zor görülen bir türüymüş. Yüzde 1 görülen bir türüymüş, tabi bu durum benim acımı daha da çok artırdı. En azından bir umut iyileşir diye düşünürken, bizi daha çok zora soktu. Başvurularımızı yaptık ilik ile ilgili hastaneler olsun, Kızılay olsun şuanda Utku'nun ki ile eşleşen yok. Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi'ne başvurulmuş doktorlar tarafından ama onunda bulunması uzun bir süreymiş, 6 ayı buluyormuş ve Utku'nun 6 aylık bir süreci olmadığını söylediler” ifadelerini kullandı. 

"6 aylık bir süremiz bile yokmuş"

Utku’nun sağlığına kavuşabilmesi için 6 ay içerisinde gerekli iliğin bulunarak naklin gerçekleştirilmesi gerektiğini dile getiren anne Sevgi Akçay, vatandaşların Kızılay'a başvurarak, kök hücre için kan vermelerini istedi. Anne Akçay, “Bizim isteğimiz insanlardan, Utku benim evladım olduğu kadar bu ülkenin de evladı onun için Kızılay'a giderek kan vermeleri ben ve Utku'mun umudu. Bir tüp kan yani bir insan kurtaracak, kimde şifa bilemeyiz. İlik naklini yüzde 100 olması gerekiyor hemen, çok acilen. Utku'nun hastalığı nadir bulunan ve hızlı ilerleyen bir kanser türüymüş. 6 aylık bir süremiz bile yokmuş, doktorun bana söylediği bu. Biz Utku'yu götürüp getirirken bu tedavilere haftada bir kemoterapi gideceğiz Ankara'ya. Utku'nun kullanması gereken ilacın eşdeğerini kullanıyoruz, çünkü 856 TL. Ve tedavi için bizim maddi durumumuz maalesef ki sıkıntıdayız. Utku hasta olduktan sonra ben işten de çıkartıldım. Eşim ise bir fabrikada işçi olarak çalışıyor. Maddi durumda elvermiyor Utku'yu Ankara'ya sürekli götürüp getirmemiz için. İlaçlarında da sıkıntı çekiyoruz, eşdeğerini kullanıyoruz ilaçların çünkü ilacın kendisini alacak durumumuz yok. Utku'nun tedavisi ve ilaçları için devlet büyüklerimizden ve duyarlı insanlardan yardım bekliyoruz” dedi. 
 
Bu bir tanıtımdır.
 
 
 
 
Bu haber 3413 defa incelenmiştir.

 
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan köşe yazıları veya haberlerin tüm hakları SakaryaRehberim.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Haberler Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Yayınlanan haber ve fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir.
Habere Yorum Bırakın
  Ilik nakli kan nakli gibi birsey nasil. Yardim ederiz ilik bekliyen kardeslerimize  
 
Bahadir bunyamin, 07/01/2018  
 


Anket
  Sizce, Yazlık Kavşağı'nda yapılan düzenleme trafiği rahatlatır mı?
 
  Oyla
SON GELİŞMELER