Haber İhbar Hattı
0 546 724 0 264
Haber İhbar Hattı
facebook.com/sakaryarehberim
Proweb E-Ticaret Siteleri
Google ile arama
Haritadan Firma Ara

Hendek protokolünden sağduyu çağrısı

HaberlerSakarya
15.40, 19/06/2017
Sakarya Merkezde Satılık Ofis
Hendek protokolünden sağduyu çağrısı

Hendek’te meydana gelen olaylar sonrası Hendek protokolünden sağduyu çağrısı yapıldı.

Geçtiğimiz günlerde Hendek 2. OSB’de meydana gelen Suriye uyruklu kalabalık bir grubun Türk vatandaşların araçlarının önlerini keserek darp etmesi sonrasında olaylar Hendek sokakların taşmış ve olay sonrası öfkelenen Hendekli gençler Suriyeli vatandaşları sokakta ve evlerinde darp ederek tepki göstermişler ve çıkan olaylar sonrası 4 kişi gözaltına alınmıştı.

Olaylar sonrası dün gece Hendek Belediyesine gelerek Hendek halkından özür dileyen Suriyeli aileler bugün de Hendek Kaymakamlığı'na gelerek yaşanan olaylardan duydukları üzüntüyü dile getirerek Hendek protokolü ile birlikte sağduyu çağrısı yaparak Hendek halkından tekrar özür dilediler.

Hendek Kaymakamlığı toplantı salonunda yapılan toplantıya, izne ayrılan Hendek Kaymakamı Orhan Burhan’ın yerine vekâleten görev alan Akyazı Kaymakamı Ömer Kalaylı, Hendek Belediye Başkanı İrfan Püsküllü, İlçe Jandarma Komutanı J. Yzb. Deniz Kün, İlçe Emniyet Müdürü İsmail Baş, Ak Parti Hendek Kadın Kolları Başkanı Emine Tosun, CHP Hendek İlçe Başkanı Reyhan Azak, MHP Hendek İlçe Başkanı Turgut Babaoğlu, Sivil Toplum Kuruluş Temsilcileri, Daire Müdürleri ve Suriyeli aileler katıldı.

Hendek Kaymakamlığı'na vekâleten bakan Akyazı Kaymakamı Ömer Kalaylı yaptığı açıklamada “ Her ne kadar münferit olaylar yaşansa da bizlerin birlik ve beraberliğine zarar vermemesi lazım. Olan olaylar insanlarımızın birlik ve beraberliğini, kardeşliğini baltalamaya yönelik, tahrikler ve provokasyonlar bizleri üzüyor. Olan bu olaylar üzerine Jandarmamız ve adli mercilerimiz tahkikatını yapıyorlar. Herhangi bir suçlu veya ihmali olan, yanlışı olan gerekli müeyyidelere çarptırılacaktır. Devletimiz bu konuya el atmış durumda. Bu konuda ihmal söz konusu değildir. Buradan seslenerek kardeşlik hukukunu en iyi şekilde devam ettirilmesini istiyoruz. Bu anlamda da vatandaşlarımız bugüne kadar ki olan hoşgörüsünü, sevgi ve saygısını en iyi şekilde devam ettirmesini istiyoruz. Hem kendi aramızdaki hoşgörüyü, hem de Suriyeli vatandaşlarımıza olan hoşgörüyü en iyi şekilde devam edeceklerine ve devam ettireceklerine de şüphemiz yoktur. Bu konuda hep birlikte el ele vererek birlik ve beraberlik görüntüsünü en iyi şekilde kamuoyuna yansıtalım. Siyasi parti temsilcilerimiz ve stk temsilcilerimizin olması da bunun bir göstergesidir. Yeter ki biz bu konuda sağduyulu olalım. İyiliğin ve doğrunun yanında olalım.  


 
Bu bir tanıtımdır.
 
 

Ortak Çağrımız Barış, Kardeşlik Ve Sağduyu

Sosyal medya sayfalarından yapılan çağrıların dikkate alınmaması gerektiğini belirten Kaymakam Kalaylı “ Sosyal medyadan yapılan çağrılara kulak asılmaması, Özellikle toplanma çağrıları, bir gerilim oluşturma çağrıları kimseye fayda sağlamayacaktır. Kardeşlik hukuku içerisinde ki bu fotoğrafın iyi bir şekilde korunması lazım. Ortak çağrımız barış, kardeşlik ve sağduyu. Dolayısı ile herkesin bu çizgide sorumlu ş hareket etmesini düşünüyorum” ifadelerine yer verdi.

Hendek Belediye Başkanı İrfan Püsküllü’de yaptığı konuşmada “Biz Abazası, Lazı, Çerkezi, Manavı, Yörüğü, tabi buna birde Suriyeli vatandaşlarımızda eklendi, biz her zaman için Hendekli olarak hep beraber olduk. Özellikle şuanda ülkemizde en fazla birlik beraberliğe ihtiyacı olduğu bir zamanda böyle bir olayın olması bizi ciddi anlamda üzmüştür, inşallah burada masanın etrafında bulunan arkadaşlarla beraber kendileri de Suriyeli kardeşlerimde bunlarla alakalı özveride bulunmalarını dün akşam beyan etmişlerdir, biz yine Hendek’te kardeşlik içerisinde güzel bir şekilde Ramazan ayını atlatırız, burada yapılan bu çalışmada ülkemizde örnek olur. Çünkü buradan çıkacak olan bir kıvılcım diğer ilçelerde de aynı hassasiyetle körükleyebilir, orada da fevri olayların olması bizleri üzecektir. Onun için bizler burada güzel bir birlikteliği sağlarsak, diğer illere, diğer ilçelere, hatta ülkenin diğer bölgelerinde  de güzel  örnek teşkil edecektir, onun  için Hendek’te her zaman ilk olmuştur,  bu yönden de ilk olacaktır inşallah, eğer bu masanın etrafında hepimiz toplanmışsak bunun üstesinden geleceğine inanıyoruz.

Biz belediye olarak, Kaymakamlık  Hükümet olarak her türlü bu kardeşane yaşamı sürdürebilmesi için gerekli yardımlarını esirgemeyecektir, buna inanıyoruz, sizlerde zaten esirgemiyorsunuz, özellikle basınımıza çok ciddi bir görev düşüyor, artık biliyorsunuz ülkemizde bir sanal alem var, artık medyamız var, insanlarımız medya üzerinden ciddi algılar oluşturuyor, önemli olan bizim burada Hendek’te yaşanılır kalitesi yüksek olan bir ilçe olarak Hendek'i  yansıtmamız, hayatı ikametimizi devam ettirmemiz gerekiyor. Dün akşamki toplantıda Suriyeli kardeşlerimiz özellikle sorumluluğu daha fazla olanlar sadece gençler demiyoruz, ciddi anlamda bu olaydan dolayı müteessir olduklarını kesinlikle tasvip etmediklerini  beyan ettiler, hatta işimizi, aşımızı, evimizi elbiselerinizi bizimle paylaştınız vatanınızı paylaştınız, biz nasıl olurda böyle bir şeyde bulunuruz diye ciddi bir üzüntü içerisindeler, tabi illa onların içerisinde de fevri davrananlarda olacaktır. Bizim içlerimizde de var. Biz zaten hoşgörü üzerine konuşuyoruz ki, hoşgörünün zirve yaptığı bir ayı yaşıyoruz, biliyorsunuz. Türkiye Cumhuriyeti'nde yapılan istatistiklerde en azda suçun işlendiği ay olan Ramazan ayında polisimizde, jandarmamızda diken üzerinde, yöneticiler diken üzerinde, biz inşallah bu toplantıdan sonrada birlikteliği sağlayarak burada yaşayan kardeşlerimizle huzurlu bir şekilde yaşamlarına devam ederler, biz bunu arzu ediyoruz, ben özellikle basınımızdaki arkadaşlarımıza da çok teşekkür ediyorum. Çünkü bunun bir taraflı tutulması kesinlikle sonuca ulaştırmaz, önemli olan hep beraber bu sorumluluğu üstlenmemiz, bu yüke destek vermemiz yoksa bir tarafa çekilirse bir saç ayağı gibi tarafa düşer bu olay bunun siyasi bir yöne çekilmemesi gerekiyor, önemli olan burada Hendek’te yaşıyoruz ve yaşamaya devam edeceğiz. Bizim başka gidecek başka bir ilimiz ilçemizde yok birlikteliğimiz daim olsun diyorum.

 

MHP Hendek İlçe Başkanı Turgut Babaoğlu konuşmasında;

''Öncelikle yaşanan olayın sebebi ne olursa olsun kavga etmesi kesinlikle tasvip edilecek bir konu değil. Birisinin Türk, birisinin Suriyeli veya Hendekli olması çok önemli değil, sonuçta olay yanlış ve olmaması gereken bir olay.

Ancak daha önce sanayide çok çalıştığım için oradaki ortamları biliyorum. Dışardan gelen fabrikalar kendi geldikleri bölgelerden buraya yada kendi oturduğu yerlerden insan çalıştırmak suretiyle kendi fabrikalarını kurduğu bölgelerdeki insanları tercih etmeyerek dışardan getirip içeride böyle sıkıntıların yaşandığı olaylarda oluyor.

Yani kendi hemşehrilerini burada çalıştırıp Hendek’te işsiz oranları bir şekilde dışarda tutucu veya ilk etapta bunlardan çalıştırıp sonra dışardan getirtmek suretiyle buradaki vatandaşları işten çıkarmakla karşı karşıya getirme durumları da oldu. Bu olayda biraz buna benzer bir durum söz konusu. İşveren özellikle büyük kurumsal kurulan iş yerlerini kastetmiyorum yalnız küçük işletmelerde çalışan Hendekli işçi veya Adapazarlı işçi her neyse bu işçiyi Suriyeli işçilerle tehdit etmek suretiyle “Bak dışarda bir dünya Suriyeli var onları alırız, sizi çıkartırız” yada Suriyelileri çalıştırdılar, Suriyelilerin maaşını ödememek kaydıyla hatta ve hatta işten çıkarmak ile tehdit ediliyorlar. Bu İnsanlar ekmek için çalışıyor o insanları ekmeklerinden edip başka türlü insanları karşı karşıya getiriyorlar.

Tabii ki komutanımız burada müdürlerimiz burada, muhakkak derinlemesine araştırıyorlardır ama bu insanların kavga etmesinin ayrı sebepleri var, yoksa biz onları başımızın tacı yapmışız burada istişare etmişiz, neden kavga edelim. Gurbetten gelmişler Suriye’den, niye böyle bir şey yapsın yâda bizim Hendekli arkadaşlarımız bu güne kadar bir şey olmamışta niye bunlara saldırsınlar diyerek olaya farklı bir taraftan bakılması gerektiğini dile getirdi.

CHP Hendek İlçe Başkanı Reyhan Azak örnekler vererek yaptığı değerlendirmesinde; Almanya’daki yabancı düşmanlığının temelinde ekonomik yaptırımlar ve kaçak işçi çalıştırmalar sonucunda yabancı düşmanlığı gelişmiştir. Bizler de burada önlem almazsak, bu münferit olaylar sonrasında Türkiye’de de yabancı düşmanlığına doğru yönelir ve önünü alamayız. Biz konuk sever bir ülkeyiz, onlar bizim politik misafirlerimiz. Hoşgörülü olmak zorundayız, misafirperverliğimizi öne çıkarmak zorundayız, Emniyet güçlerimize yardımcıolmak zorundayız, hoşgörü ve misafirperverliğimizi öne çıkarmak zorundayız diyerek vatandaşlarımızı daha duyarlı olmaya davet eti.

Suriyeliv atandaşların ilçe asayişinde yer alan bilgileri paylaşan Hendek İlçe Emniyet Müdürü İsmail Baş, yaklaşık 3,5 yıldan bu yana Hendek’te görev yapıyorum. Hendek’te yaşayan Suriyeli Vatandaşlarımızın kriminal anlamda, suça karışma anlamında trafik kazaları da dâhil olmak üzere 3 veya 4 suç kaydı olmuştur. Yani Suriyeli vatandaşlarımızın Hendek asayişine menfii anlamda olumsuz bir katkıları olmadığı görülmektedir.

Fakat zaman zaman dillendirildiğini duyuyorum kadınlara kızlara laf atılıyor, tacizler oluyor, fuhuş, uyuşturucu gibi suç bilgileri geliyor bu anlamda kayda değer hatta sıfıra yakın bir istatistiğe sahibiz bunun da bilinmesini isteriz. Yani Suriyeli vatandaşlarımızın asayiş anlamında da bu İlçeye kötü bir katkıları olmamıştır. Kamuoyunun bunları öğrenmelerinin de faydası olacaktır diyerek açıklamalarda bulundu.

''Hendekli ardeşlerimizden özür dileriz''

Suriyeli ailelerin tercümanlığını ve sözcülüğünü üstlenen Hülya Saydam Suriyeli Öğretmen Yusef Reha’nın okuduğu Arapça açıklamayı tercüme etti. Açıklamada “Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın himayelerinde ve Hendekli kardeşlerimizin misafirperverliğinde, yaklaşık üç yıldır sizlere birlikte yaşıyoruz. İşinizi ve aşınızı bizlerle paylaştığınız için sizlere müteşekkiriz. Bu süre içerisinde, biz Suriye’den gelen aileler, yaşlılarımız ve çocuklarımızla birlikte Hendek’te sizlerin arasında huzur bulduk. Kaymakamlık, Belediye Emniyet ve Sivil toplum kuruluşlarımızla birlikte muhatap olduğumuz Hendek’li her kardeşimizden her türlü ilgi ve desteği gördük. Ailece ikamet ettiğimiz mekânlarda, çalıştığımız işyerlerinde, çocuklarımızın eğitim gördüğü okullarda kendimizi her zaman güvende ve huzurlu hissettik. Ancak son günlerde yaşanan bazı olumsuz olaylar, bizleri de derinden üzmüştür. Kendini bilmez, bekâr bazı Suriyeli kişilerin bu olaylara sebep olan tutum ve davranışlarını asla tasvip etmiyoruz. Başka sığınacak bir kapımızın olmadığını da bilmenizi istiyoruz. Yaşanan bu olaylar sebebiyle Hendek’li kardeşlerimizi üzdüğümüzün farkındayız. Yerel ve Ulusal basına yansıyan bu olayları Türk milletini, Cumhurbaşkanımızı ve Hendek’li kardeşlerimizi üzdüğümüz için özür dileriz. Bizler Hendek’te gecemizi gündüzümüzü güven ve huzur ortamında devam ettirmek istediğimizi bilmenizi istiyoruz” ifadelerine yer verdiler.

Avukat Ahmet Ay Osmanlı İmparatorluğundan örnekler verdiği konuşmasında, Hendek’te bir çok kültürün bir arada ve kardeşçe yaşadığını dile getirerek işimizi, aşımızı ve kıyafetimizi paylaştığımız Suriyeli kardeşlerimize Ramazan Ayı nedeniyle Zekât ve Fitrelerimizi de paylaşmayı düşünen arkadaşlarımız kardeşlerimiz var. Bu yüzden Hendek’te kaç Suriyeli yaşıyor sorusuna Ak Parti Hendek Kadın Kolları Başkanı Emine Tosun kayıtlarında 80 Aile bulunduğunu dile getirerek tam bilgilendirmelerin Sakarya Göçmen bürosundan temin edilebileceğini sözlerine ekledi.

Video yükleniyor
 
 
 
 
 
 
 
 
Bu haber 4683 defa incelenmiştir.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan köşe yazıları veya haberlerin tüm hakları SakaryaRehberim.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Haberler Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Yayınlanan haber ve fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir.
Habere Yorum Bırakın
Anket
  Sizce, Yazlık Kavşağı'nda yapılan düzenleme trafiği rahatlatır mı?
 
  Oyla
SON GELİŞMELER